واکنش چین به اعلام خروج آمریکا از معاهده «آسمان باز»

کدخبر: 338738
اقتصادنیوز؛ سخنگوی وزارت امور خارجه چین هشدار داد خروج آمریکا از معاهده آسمان باز، بر امنیت و ثبات مناطق مختلفی از جهان تأثیر منفی خواهد داشت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ «ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین هشدار داد خروج آمریکا از معاهده آسمان باز، بر امنیت و ثبات مناطق مختلفی از جهان تأثیر منفی خواهد داشت.

«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین

به نوشته خبرگزاری «تاس»، لیجیان روز جمعه گفت، برنامه واشنگتن برای خروج از این معاهده و «تمایل آن به برداشتن گام‌های یک‌جانبه»، تنها بر این دلالت دارد که مقامات آمریکایی در دوره جنگ سرد گیر کرده‌اند.

وی افزود: «این اقدام نشان می‌دهد که ایالات متحده در حال ترک تعهدات بین‌المللی خود است».

این دیپلمات چینی هشدار داد: «چنین حرکتی بر روی امنیت و ثبات در مناطق مشخصی تأثیر منفی خواهد داشت. ما عمیقاً به‌خاطر این وضعیت متأسفیم».

روز پنجشنبه وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که این کشور روز جمعه به صورت رسمی اعلامیه خروج از معاهده آسمان‌های باز را اعلام خواهد کرد.

پنتاگون مدعی شد: «روسیه به طور فزاینده‌ای از این پیمان برای پشتیبانی از تلاش‌های خود در راستای توجیه خصومت علیه همسایگان خود استفاده می‌کند و ممکن است که از این پیمان برای هدف قرار دادن نظامی آمریکا و متحدان استفاده کند».

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در پاسخ به این اتهام‌زنی گفت: «کارشناسانی که اوضاع را رصد می‌کنند بر این باور هستند که واشنگتن از قبل تصمیمش (برای خروج از معاهده آسمان‌های باز) را گرفته است و به نظر ما هم بخشهای قابل ملاحظه‌ای از واقعیت در این گمانه‌زنی‌ها وجود دارد. ما هم بر اساس تماسهایمان با آمریکایی‌ها، کشورهای عضو ناتو و دیگر اعضای معاهده آسمان‌های باز به همین نتیجه رسیده‌ایم».

طبق این معاهده، بیش از ۱۵۰۰ پرواز با هدف افزایش شفافیت در مورد فعالیت‌های نظامی و کمک به نظارت بر کنترل تسلیحات و سایر توافقات در کشور‌های عضو این معاهده انجام شده است. همه کشور‌های عضو این معاهده موافقت کرده‌اند که تمام قلمرو‌های خود را برای پروازهای نظارتی در دسترس قرار دهند، اما روسیه بر برخی از مناطق خود همچنان محدودیت گذاشته است.

معاهده آسمان باز، سال ۲۰۰۲ بین ۳۴ کشور جهان به امضا رسید تا اعتماد میان آنها افزایش یابد و بتوانند پروازهای شناسایی را جهت جمع‌آوری اطلاعات درخصوص تحرکات نظامی یکدیگر انجام دهند.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما