میانگین سن زنان معتاد ۳۵ سال

کدخبر: 339660
اقتصادنیوز : مدیرکل جمعیت احیای انسانی کنگره ۶۰، میانگین سن اعتیاد زنان را ۳۵ سال عنوان کرد و گفت: نگاه منفی جامعه به زنان معتاد عامل سخت شدن دوران ترک مواد مخدر و درمان آنان است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین ،حسین دژاکام با بیان این موضوع که ابتلا هر فرد جامعه به مواد مخدر دردناک و هزینه آور است چه برسد به اینکه از میان زنان باشد، گفت: خوشبختانه از میان ۶۰ مرکز کنگره فقط سه مرکز به زنان مصرف کننده اختصاص یافته،  پس اینطور نیست که بگوییم آمار رو به افزایش و زنگ خطر است.

وی نخستین علت افتادن زنان و دختران به ورطه اعتیاد را تشویق و ترغیب نزدیکان دانست و تصریح کرد: مصرف مواد مخدر اینگونه نیست که فرد صبح بلند شود و بگوید می خواهم مواد مصرف کنم بلکه عواملی همانند همسر، پدر، برادر یا دوست مصرف کننده، نقش بی بدیلی در معتاد شدن زن دارند.

مدیرکل جمعیت احیای انسانی کنگره ۶۰ درباره سن اعتیاد زنان و دختران هم گفت: به طور متوسط سن اعتیاد زنان ۳۵ سال است اما نکته حایز اهمیت در مورد زنان اینکه زمانی به ما برای درمان مراجعه می کنند که سال های زیادی از اعتیاد آنان می گذرد به عنوان مثال دختری که در جمع پدر و مادر معتاد بزرگ شده به دلیل تجویز دارویی مواد مخدر از سنین پایین به چنگال اعتیاد افتاده و وقتی برای درمان مراجعه می کنند که سالها گذشته است.

دژاکام، پیامدهای ناهنجار افتادن یک زن در دام مواد مخدر و سوداگران مرگ را بیش از مردان عنوان کرد و ادامه داد: نکته نخست اینکه تهیه مواد برای زن بسیار سخت تر است و در این مسیر گاه با پیشنهادهای شرم آور و توهین آمیز روبه رو می شود.

وی افزود: یک زن مصرف کننده مواد مخدر در هنگامه درمان هم با چالش هایی روبه رو است به این معنا که اگر بخواهد در بهزیستی یا نقاهتگاه ها و مراکز ترک درمان شود او را با انگشت نشان می دهند. در صورتی که ۹۸ درصد زنان مصرف کننده خانواده دار و موجه هستند و اینگونه نیست که بتوان همه را با یک سنگ محک زد.

دژاکام نگاه منفی جامعه به این زنان را عامل سخت شدن دوران ترک مواد مخدر آنان دانست و خاطرنشان کرد: این نگاه منفی باعث می شود زنان در تهیه مواد یا درمان دچار چالش های بسیاری شوند. ضمن اینکه زنان حساسیت دیگری نسبت به مواد مخدر پیدا می کنند به این معنا که از نظر ساختار فیزیولوژی بدنی به مواد مخدر وابسته تر می شوند، پس اگر درمان با روش اشتباه صورت گیرد فشار شدیدی بر روی آنان وارد می شود.

وی با تاکید بر اینکه هر فرد مصرف کننده مواد برای درمان باید ۱۱ ماه دوره درمان را طی کند، یادآور شد: طول درمان باید ۱۱ ماه باشد تا در طول زمان ذره ذره مواد از بدن خارج شود و فرد به درمان قطعی برسد.

دژاکام درمان قطعی را اینگونه توضیح داد: به این معنا که فرد مصرف کننده را درمان کرد و سپس مواد را در دسترس او قرار داد وقتی وسوسه نشد یعنی درمان قطعی شده است.

مدیرکل جمعیت احیای انسانی کنگره ۶۰ در بخشی دیگر از این گفت وگو، ضمن رد شایعه مبتلا نشدن معتادان به ویروس کرونا خاطرنشان کرد: افراد مصرف کننده مواد مخدر هم به ویروس کرونا مبتلا می شوند و اتفاقا نشانه های آن شدیدتر از افراد عادی است اما شاید شیوع این شایعه یا باور غلط که معتادان، کرونا نمی گیرند به این دلیل باشد که بسته به مواد مخدری که مصرف می شود نوع و زمان ابتلا متفاوت باشد، به عنوان مثال مصرف کنندگان مواد مخدر صنعتی برای ابتلا بیشتر مساعد هستند.

دژاکام در مورد عملکرد کنگره ۶۰ و مراکز آن در سطح کشور در روزهای قرنطینه بر اثر شیوع کرونا هم اینگونه توضیح داد: پیش از اجرای قرنطینه در برخی شهرها و سطح کشور، اقدام به راه اندازی کارگاه ها در فضای مجازی کردیم و مددجویان از این طریق مشاوره و راهنمایی می گرفتند.

مدیرکل جمعیت احیای انسانی کنگره ۶۰ با یادآوری اینکه کنگره در ۶۰ مرکز در سراسر کشور، نزدیک به ۸۰ هزار عضو دارد، گفت: به دلیل اینکه کارگاه ها را مجازی تشکیل دادیم نزدیک به ۸۲۰ عضو جدید هم پذیرفتیم. در واقع  نگذاشتیم که کرونا بر روند درمان مددجویان خللی ایجاد کند.

وی با ابراز خرسندی از اینکه هیچ یک از اعضای کنگره به ویروس کرونا مبتلا نشده اند، درباره این باره گفت: از ابتدای شیوع کرونا که همه استفاده از سرکه برای بخور دادن، غرغره کردن و شست وشوی بینی را توصیه می کردند تلاش کردیم اعضا را به استفاده از سرکه سیب به دلیل دارا بودن اسید استیک ترغیب کنیم که خوشبختانه به نتیجه بسیار خوبی دست پیدا کردیم.

دژاکام ادامه داد: ویروس کرونا بر سطوح گلو، بینی و ریه می نشیند که نیاز به آنتی ویروس برای از بین بردن آن است که بخور و غرغره کردن و شست و شوی بینی با سرکه سیب را به مددجویان توصیه کردیم و توانستیم فضای کنگره را از وجود ویروس پاک نگهداریم.

براساس گزارش ستاد مبارزه با مواد مخدر به نقل از سردار اسکندر مومنی دبیر کل این ستاد، در دنیا نزدیک به ۲۸۰ میلیون نفر مصرف کننده مواد مخدر هستند که بر اساس آمارهای موجود از تعداد مصرف کنندگان مواد مخدر، ۳۳ درصد زنان هستند به این صورت که در جوامع سنتی آسیایی ۱۰ درصد، جوامع توسعه یافته ۲۰ درصد و آمریکای لاتین ۳ درصد جمعیت معتادان را زنان تشکیل می دهند.

در ایران هم، ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر مصرف کننده مواد مخدر هستند که ۱۵۶ هزار نفر از آنان، بانوان هستند که ۶ درصد جمعیت مصرف کننده مواد مخدر را تشکیل می دهند و در مقایسه با ۳۳ درصد جهانی، فاصله زیادی داریم.

بنابر این گزارش، نسبت به کل جمعیت فعال کشور، تعداد مصرف کنندگان ۵.۴ درصد هستند که ۰.۶ درصد از این جمعیت فعال، زنان معتاد هستند و بیشترین گروه سنی مربوط به این دسته، گروه سنی ۳۳ تا ۴۴ سال است.

جمعیت احیای انسانی کنگره ۶۰، از سازمان‌های مردم نهاد و فعال در حوزه اعتیاد و مواد مخدر است که در سال ۱۳۷۸ بر اساس اصل پذیرفته شده کمک یک فرد رها شده از دام اعتیاد، به فرد در حال مصرف مواد مخدر یا معتاد تأسیس شده است.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما