کدخبر: ۳۳۹۹۵۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
واکنش تند اوباما به مرگ فلوید

واکنش تند اوباما به مرگ فلوید

​اقتصادنیوز: رئیس جمهوری سابق آمریکا در واکنش به قتل جورج فلوید سیاه‌پوست توسط پلیس مینیاپلیس در ایالت مینه‌سوتا، گفت: این مرگ در آمریکای ۲۰۲۰ نباید عادی انگاشته شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا،‌ باراک اوباما تنها رئیس جمهوری سیاه‌پوست آمریکا روز جمعه بخشی از گفت‌وگوی خود را با دوستانش که در روز‌های اخیر درباره این قتل داشته است، منتشر کرد.

وی با تاکید بر اینکه این رفتار نمی‌تواند طبیعی باشد، گفت: اگر ما می‌خواهیم فرزندان ما در کشوری با بهترین آرمان‌ها بزرگ شوند و زندگی کنند، می‌توانند و باید بهتر باشند.

رئیس جمهوری سابق آمریکا که این روز‌ها به طور علنی در موضوعات سیاسی و اجتماعی این کشور اظهار نظر می‌کند، اظهار کرد: این امر عمدتاً به مقامات مینه‌سوتا بازمی‌گردد تا اطمینان دهند مرگ فلوید به طور کامل بررسی می‌شود و در نهایت، عدالت اجرا خواهد شد.

اوباما در اظهاراتی آرام‌کننده از تلاش پلیس و مجریان قانون قدردانی کرد و گفت: باید برای ایجاد هنجار جدید همکاری کنیم که در آن دیگر میراث رفتار‌های متعصبانه و نابرابر، دیگر به نهاد‌ها یا قلب ما صدمه نمی‌زند.

یک تاجر میانسال آمریکایی آفریقایی‌تبار در یک پیام ایمیلی به اوباما گفته است او وقتی که اندکی از فیلم این مرگ ناشی از «زانو بر گردن» را دیده است، گریست.

«زانو بر گردن» که به اقدام پلیس سفیدپوست علیه مظنون بازداشت شده، باز می‌گردد در واقع به استعاره‌ای تبدیل شده است که شرایط سیستم آمریکا را علیه مردم سیاه‌پوست نشان می‌دهد.

اوباما افزود: من و میلیون‌ها نفر دیگر، اندوه ناشی از مرگ فلوید را به اشتراک گذاشتیم.

در فیلمی که روز سه‌شنبه در شبکه‌های اجتماعی آمریکا منتشر شد، یک پلیس سفیدپوست در حالیکه یک مظنون سیاه‌پوست را به روی شکم بر روی آسفالت خوابانده است، زانوی خود را به مدت ۷ دقیقه بر گردن این فرد می‌فشارد و تمام وزن خود را به روی آن انداخته است.

این اقدام در حالیکه مظنون سیاه‌پوست فریاد می‌زد «نمی‌توانم نفس بکشم»، «کمی به من آب بدهید» و «مرا نکش» ادامه یافت تا اینکه جان باخت.

این مامور پلیس که از سوی سایر همکاران خود هم در برابر جمعیتی که علیه آن‌ها حضور یافته بودند محافظت می‌شد، به هیچ یک از این فریاد‌ها توجه نکرد.

جیکوب فری شهردار مینه‌پولیس روز سه شنبه گفت: «سیاه بودن در آمریکا نباید یک مجازات اعدام باشد. به مدت پنج دقیقه، دیدیم که مامور سفید پوست زانو را به گردن یک مرد سیاه فشار می‌آورد. به مدت پنج دقیقه وقتی می‌شنوید کسی خواستار کمک است، شما باید به وی کمک کنید. این افسر در ابتدایی‌ترین احساس انسانی ناکام ماند.»

برخی از شاهدان این ماجرا گفته‌اند: صورت این مرد چنان به سختی به زمین فشرده شده بود که بینی‌اش خونریزی داشت.

این مساله، باعث موجی از انزجار و اعتراض عمومی شد که نه تنها در شهر مینیاپلیس که در سایر شهر‌های آمریکا هم مردم را به خیابان کشانده است.

با افزایش خشونت ناشی از بی‌عدالتی و نژادپرستی تجمیع شده در بین شهروندان غیر سفید آمریکا، مقامات مینیاپلیس از گارد ملی کمک خواسته است. این اقدام نیز به اعتراض بیشتر منجر شده است.

برای کمک به کاهش اعتراض‌ها، پس از چهار روز از مرگ این مرد سیاه‌پوست، روز جمعه اعلام شد افسر پلیسی که زانوی خود را برای هفت دقیقه بر گردن فلوید فشرده بود، بازداشت شده است.

این مطلب برایم مفید است
25 نفر این پست را پسندیده اند