تحلیلگر آمریکایی: قتل سیاه‌پوست‌ها توسط پلیس آمریکا عمدی است

کدخبر: 340497
اقتصادنیوز: یک تحلیلگر آمریکایی در مصاحبه‌ای اختصاصی قتل سیاه‌پوست‌ها توسط پلیس آمریکا را اقدامی عمدی برای جلوگیری از قیام محروم‌ترین اقشار جامعه علیه نظام سرمایه‌داری توصیف کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «جان پارکر»، فعال سیاسی ساکن آمریکا در مصاحبه‌ای اختصاصی گفته هدف پلیس آمریکا از اعمال زور مفرط علیه سیاه‌پوستان رعب‌افکنی در میان محروم‌ترین اقشار جامعه و جلوگیری از خیزش‌ احتمالی آنها برای اعتراض به ظلم نهادینه‌شده در ساختار این کشور است. 

شماری از شهرهای بزرگ آمریکا از دوشنبه هفته پیش، در پی انتشار فیلمی از قتل خشونت‌آمیز یک مرد سیاه‌پوست به دست یک افسر پلیس صحنه اعتراضات سراسری علیه تبعیض‌های نژادی بوده است.  

تصاویر منتشرشده در آن فیلم نشان می‌دهد یک افسر پلیس زانویش را روی گردن این مرد ۴۶ ساله به نام «جورج فلوید» قرار داده است.

فلوید بر اثر این اتفاق جانش را از دست داد و تظاهرات‌های گسترده‌ای در شهرهای مینیاپولیس، محل این حادثه، و سایر شهرهای بزرگ آمریکا آغاز شده است. 

پارکر فعال ضد جنگ و مستقر در لس‌آنجلس است که عمرش را صرف فعالیت در زمینه مسائل حقوق بشری کرده است. او در سال ۲۰۰۴ از «حزب جهانی کارگران» نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا شد و ئسال ۲۰۱۶ هم یکی از نامزدهای ایالت کالیفرنیا برای ورود به مجلس سنا بود. 

او نظام سرمایه‌داری آمریکا را مقصر بدرفتاری با سیاه‌پوستان آمریکایی و مرگ آنها به دست پلیس این کشور توصیف کرده و تأکید کرده که نظام سرمایه‌داری قادر به تأمین نیازهای اساسی بشر نیست. 

این فعال حقوق بشری در بخش دیگری از این مصاحبه تصریح کرده دولتمردان آمریکایی کاری غیر از لفاظی برای مقابله با نژادپرستی نهادینه‌شده در ساختار جامعه این کشور انجام نمی‌دهند و  «رسانه‌های شرکتی و سیاستمداران فقط زمانی ادعا می‌کنند مخالف جلوه‌های خشونت‌بار نژادپرستی هستند که احساس کنند خشم مردم توانایی‌شان برای حکومت را به خطر می‌اندازد. 

پارکر راهکار مبارزه با این پدیده را انحلال پلیس در اجتماعات محروم آمریکا و تشکیل اداره‌های پلیس‌های بومی و منتخب مردم در این اجتماعات توصیف کرده است. 

متن کامل این مصاحبه را می‌توانید در زیر بخوانید:  

 قتل جورج فلوید تازه‌ترین نمونه قساوت مرگبار پلیس آمریکا است که جان یکی دیگر از شهروندان آمریکا را گرفت. برای پایان دادن به این قساوت پلیس آمریکا چکار باید کرد؟ 

 اول باید به خاطر داشته باشیم این قتل دهشتناک یک رویداد تصادفی یا غیرمعمول از سوی پلیس علیه مردم سیاه‌پوست نیست. ترورها و قتل‌های حساب‌شده‌ای مانند اینها از زمانی که پلیس در این کشور برای دستگیر کردن برده‌های آفریقایی متواری تشکیل شد وجود داشته‌اند. اما حالا ما گوشی‌‌های همراهی داریم که گاهاً تصاویر این رویدادهای وحشت‌انگیز را ثبت می‌کند. در این مورد، مثل روز روشن است که راه تنفس و گردش خون جورج فلوید عمداً بسته شده تا مرگ تنها نتیجه ممکن باشد. 

به این مورد، پرونده «احمد آربری» را هم اضافه کنید که به دست یک پلیس بازنشسته کشته شد. این افسر با استفاده از نفوذش به زندان نرفت و تا چند ماه بعد که ویدئویی از او منتشر شد اتهامی علیه او مطرح نشد. مثال دیگر، مورد «بروئنا تیلور» و افراد دیگر است. این واقعیت تکان‌دهنده را در نظر بگیرید که قاتلان فلوید دستگیر یا متهم نشده‌اند- این ناگزیر ما را به این نتیجه می‌‌رساند که این قتل‌ها ادامه سیاستی نظام‌مند برای ایجاد ارعاب در میان جوامع محرومی است که احتمال دارد علیه سیاست‌های ریاضتی و فقر قیام کنند. نظام سرمایه‌داری قادر به تأمین نیازهای اساسی زندگی از سلامت گرفته تا مسکن نیست، زیرا [در حکومت سرمایه‌داری] کسب سود حرف اول را می‌زند و حفظ کنترل از طریق ترس است. 

 جای شگفتی نیست که جورج فلوید آمریکایی آفریقایی‌تبار بوده. آیا شما فکر می‌کنید اگر قربانی یک فرد سفیدپوست بود سناریوی دیگری در جریان بود؟

 نژادپرستی یکی از مولفه‌های اساسی حفظ اختلاف میان ما است تا ضعیف باقی بمانیم و درگیر مبارزه با هم باشیم. رسانه‌های شرکتی و سیاستمداران فقط زمانی ادعا می‌کنند مخالف جلوه‌های خشونت‌بار این موضوع هستند که خشم مردم توانایی‌شان برای حکومت را به خطر می‌اندازد. این اتفاقی است که الان دارد می‌افتد. قبل از انتشار ویدئوی قتل فلوید و قبل از آنکه آدم‌هایی به خیابان‌ها بیایند، اکثر سیاستمدارها اعم از دموکرات و جمهوری‌خواه غیر از لفاظی کاری برای جلوگیری از تفاوت‌های مرگبار موجود بین برخورد پلیس با سیاه‌پوست‌ها با برخورد پلیس با سفیدپوست‌ها انجام ندادند. در مرکز و جنوب لس‌آنجلس پلیس درست در بلوکی که من هستم مدام جان جوانان سیاه‌پوست را تهدید می‌کند. 

الان سال انتخابات است، یعنی زمانی که همه جا پر از پیام‌های سیاستمدارها است. ولی شنیده‌اید که بایدن یا ترامپ یا لیبرال‌هایی مثل وارن یا حتی سندرز خواستار دستگیری فوری قاتلان فلوید شده باشند؟ اینکه بگوییم نژادپرستی بد است یا مثل ترامپ بگوییم داریم بررسی می‌کنیم کافی نیست. مطالبه اول همه این سیاستمدارها باید دستگیری این قاتلان باشد. 

 بسیاری از کارشناسان هشدار داده‌اند که ترامپ و اظهارات او باعث ایجاد تفرقه در اجتماعات آمریکا می‌شود. درباره حرف‌های این روز ایشان چه فکر می‌کنید؟ 

این مسئله به خصوص در میان سفیدبرترپندارها کاملاً درست است. اما درباره پلیس جالب است که طبق آمارهای بسیار محافظه‌کارانه روزنامه واشنگتن‌پست تعداد سیاه‌پوست‌های آمریکایی که بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ به دست پلیس کشته شده‌اند حداکثر هر سال ۳۰ نفر با هم فرق دارد. پس، در دوره ریاست‌جمهوری باراک اوباما هم این ارقام چندان تفاوتی نداشتند. اینکه دولت آمریکا اجازه تداوم این نسل‌کشی علیه سیاه‌پوست‌ها و رنگین‌پوست‌ها به دست پلیس را می‌دهد باید عمدی باشد. هم دموکرات‌ها و هم جمهوری‌خواه‌ها بخشی از یک دولت سرمایه‌داری هستند که برای حفظ جریان مستمر سود از طریق استثمار و به خصوص استثمار عظیم اجتماعات سیاه‌پوست‌، رنگین‌پوست‌ و بومی‌ها به ستمگری روی می‌آورند. 

سوال بزرگ اینجا است که چطور می‌توانیم این را متوقف کنیم. دانستن اینکه این مسئله عمدی است مهم است چون معنایش این است که نمی‌توانیم روی سیاستمدارها حساب باز کنیم. سازمان‌ها و فعالان ترقی‌خواه باید مبارزات ما را متحد کنند تا بتوانیم وقتی که پلیس‌ها مرتکب قتل می‌شوند خواستار زندانی کردن آنها شویم. اجتماعات سیاه‌پوست‌ها، رنگین‌پوست‌ها و بومی‌ها باید قادر باشند مطالبه‌شان برای اخراج پلیس از اجتماعات خودشان را مطرح کرده و بتوانند پلیسی ایجاد کنند که تحت کنترل اجتماع خودشان است و از اجتماع خودشان انتخاب می‌شود. ما باید حق دفاع از خودمان در برابر نسل‌کشی را مطالبه کنیم.

 انتهای پیام/ 

 

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از بازار ارز و طلا در هفته چهارم فروردین ۱۴۰۰

    اقتصادنیوز: حرکات عجیب صعودی در بازار «آلت‌کوین‌ها»،‌ نگاه معامله گران بازار داخلی را به خود خیره کرده است.

از دست ندهید
بلیط هواپیما