کدخبر: ۳۴۰۶۸۵ لینک کوتاه

حضور ائتلاف نزدیک به ایران در مذاکرات آمریکا و عراق

اقتصادنیوز؛ ائتلاف فتح به ریاست هادی العامری که متشکل از نیروهای سیاسی شیعه و نزدیک به تهران هستند اعلام کرد که در مذاکرات راهبردی آمریکا و عراق که به زودی برگزار می‌شود، مشارکت می‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ ائتلاف فتح به ریاست هادی العامری، امروز (چهارشنبه) اعلام کرد در مذاکرات راهبردی بغداد-واشنگتن که به زودی برگزار می‌شود و آینده روابط میان دو کشور را ترسیم خواهد کرد، مشارکت می‌کند.

سعد السعدی، یکی از سران ائتلاف فتح در این خصوص گفت: مهمترین شرطی که پیش روی دولت مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق گذاشته‌ایم، اجرای مصوبه پارلمان مبنی بر اخراج تمامی نیروهای بیگانه از عراق است.

وی تاکید کرد: اجرای این شرط مسئله‌ای است که از آن دست بر نمی‌داریم و برگشت ناپذیر است.

پارلمان عراق در دی ماه سال گذشته مصوبه اخراج نیروهای بیگانه از این کشور را پس از به شهادت رسیدن ابومهدی المهندس، نائب رئیس الحشد الشعبی و قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در نزدیکی فرودگاه بغداد به دست نیروهای آمریکایی به تصویب رساند.

سعد السعدی در ادامه افزود: ما با مذاکره که احتمالا در ۱۰ ژوئن برگزار شود و با مشارکت تمامی طرف‌های سیاسی در آن همراه هستیم با این شرط که مذاکره بر اساس حفظ حاکمیت عراق و اجرای مصوبه پارلمان باشد.

وی گفت: ما به خاطر حفظ حاکمیت عراق و اجرای مصوبه اخراج نیروهای بیگانه به ویژه نیروهای آمریکایی در کشور در این مذاکره مشارکت و بر آن نظارت خواهیم کرد.

وی دولت جدید را به پس گرفتن رأی اعتماد در صورت اجرایی نکردن مصوبه پارلمان تهدید کرد و افزود: تمامی گزینه‌ها برای ما به عنوان یک قدرت سیاسی و یک گروه مقاومت روی میز است.

پیش‌بینی می‌شود در مذاکرات راهبردی آمریکا و عراق سرنوشت توافقنامه راهبردی که در سال ۲۰۰۸ میان دو کشور به امضا رسید و زمینه را برای خروج نیروهای آمریکایی پس از ۸ سال اشغالگری در پایان سال ۲۰۱۱ فراهم و ماهیت روابط میان دوکشور را ترسیم کرد، مشخص شود.

همچنین در این مذاکرات درباره به توافق رسیدن درخصوص سونوشت نیروهای آمریکایی در عراق بحث و گفتگو خواهد شد.

مذاکرات راهبردی میان بغداد و واشنگتن به دوره‌ای باز می‌گردد که تظاهرات مردمی در اکتبر (مهر) ۲۰۱۹ آغاز شد و مسئولان بلندپایه آمریکایی به عراق سفر و در دیدار با مسئولان عراقی ایده نشست‌های مشترک و تنظیم توافقنامه‌های جدید بر اساس همکاری مشترک در عرصه‌های مختلف را مطرح کردند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند