کدخبر: ۳۴۰۷۱۳ لینک کوتاه

نارضایتی ترامپ از قطر بخاطر استفاده از حریم هوایی ایران

اقتصادنیوز: در حالی که رئیس جمهور آمریکا از استفاده قطر از حریم هوایی ایران ناراضی است، تلاش دارد تا تحریم هوایی عربستان و امارات علیه قطر را لغو کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تلاش‌هایی را برای حل‌وفصل تنش در روابط قطر و عربستان آغاز کرده است.

بر اساس گزارشی که در این روزنامه منتشر شده، دونالد ترامپ سران کشورهای عربستان و امارات را تحت فشار قرار داده تا ممنوعیت‌های از پیش اعمال شده برای پرواز هواپیماهای قطری بر فراز آسمان این دو کشور لغو شود.

تلاش رئیس جمهور آمریکا برای حل این بحران در حالی شدت گرفته که عربستان انعطافی برای کاهش تنش موجود سه ساله با این همسایه شرقی از خود نشان نمی‌دهد.

وال‌استریت ژورنال تاکید کرده که اکنون موضوعی که ترامپ بر روی آن تمرکز کرده بحث تحریم هوایی قطر است. تحریم هوایی و همه‌جانبه امارات و عربستان باعث شده که قطر از تنها مسیر هوایی موجود یعنی حریم هوایی ایران استفاده کند. این موضوع که سبب درآمدزایی برای ایران شده، خشم ترامپ را برانگیخته است.

طی سه سال اخیر و در پی کمک های قابل ملاحظه ایران به قطر، دوحه بارها از مقامات ایرانی تشکر کرده است. تنها مسیر باقی‌مانده قطر ذیل تحریم‌ها، استفاده از حریم هوایی و آبی ایران است.

چهار کشور عربی عربستان، مصر، امارات و بحرین پس از آن‌که در سال ۲۰۱۷ مقام‌های قطری را به حمایت مالی از گروه‌های مقاومت منطقه محکوم کردند، به روابط دیپلماتیک خود با قطر نیز پایان دادند. به گفته این کشورها، تا زمانی که دوحه شروط سیزده‌گانه عربستان را نپذیرد حاضر به برقراری مجدد رابطه دیپلماتیک نیستند. از جمله این شروط تعطیلی شبکه خبری «الجزیره» اعلام شده است.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند