واکنش چین به برنامه آمریکا برای آزمایش بمب هسته‌ای

کدخبر: 341632
اقتصادنیوز؛ دولت چین روز دوشنبه از آمریکا خواست به تعهدات بین‌المللی خود متعهد مانده و برنامه آزمایش بمب اتمی را لغو کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت، آمریکا باید برنامه آزمایش بمب اتمی خود را کنار بگذارد، زیرا چنین اقداماتی ثبات و نظم جهانی را برهم می‌زنند.

به نوشته خبرگزاری «تاس»، «هوآ چون‌یینگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: «اصرار داریم که آمریکا باید به تعهداتش عمل کرده و آزمایش‌های اتمی را متوقف کند. امیدواریم که این کشور حرف جامعه بین‌الملل را بشنود».

این دیپلمات چینی افزود: «آمریکا باید برنامه‌هایی که می‌توانند ثبات و نظم راهبردی جهان را تضعیف کنند، کنار بگذارد. آمریکا باید در همکاری‌های بین‌المللی مشارکت کند تا از خلع سلاح و منع اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی اطمینان حاصل شود».

 حدود دو هفته پیش روزنامه «واشنگتن پست» نوشت، دولت آمریکا قصد دارد برای اولین بار از سال ۱۹۹۲ دست به آزمایش بمب اتمی بزند. مقامات آمریکایی در توجیه این برنامه، چین و روسیه را به انجام آزمایش بمب‌های اتمی با قدرت انفجار پایین متهم کرده‌اند.

دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در چهال سال گذشته، خروج از معاهدات بین‌المللی متعددی از جمله توافق هسته‌ای ایران، معاهده آسمان باز و معاهدات تسلیحاتی با روسیه را در کارنامه خود دارد.

پیش از این نیز «ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین در این خصوص گفته بود: «ما قویا درباره گزارش‌ها (در خصوص احتمال آزمایش هسته‌ای جدید آمریکا) نگران هستیم. پیمان منع جامع آزمایش‌های هسته‌ای، ستون مهم سیستم کنترل تسلیحات اتمی بین‌المللی است و اگرچه هنوز وارد فاز اجرایی نشده اما ممنوعیت انجام آزمایش اتمی، به یک هنجار بین‌المللی تبدیل شده است».

پیمان منع جامع آزمایش‌های هسته‌ای که در ۱۰ سپتامبر ۱۹۹۶ (۲۰ شهریور ۱۳۷۵) به عنوان یک معاهده چندجانبه به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل رسید، کشورهای عضو را از هرگونه انفجار هسته‌ای در هر مکانی تحت قلمرو یا کنترل کشور عضو منع می‌کند.

تیتر یک
  • طلا به کمک فلز ارزشمند داخلی نیامد

    اقتصادنیوز: امروز ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ در سومین روز هفته سکه امامی در دو مرحله نزول قیمت را تجربه کرد.

از دست ندهید
بلیط هواپیما