کدخبر: ۳۴۲۰۴۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

رفع اختلاف مرزی چین و هند

اقتصادنیوز؛ چین روز چهارشنبه گفت با هند برای رفع تنش‌های مرزی به توافق کلی دست یافته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ چین از توافق با مقامات ارشد هند جهت برگزاری گفت‌وگو به منظور خاتمه دادن به اختلافات مرزی با همسایه غربی خود خبر داد.

 به نوشته وبگاه «اینی نیوز» «هوا چون‌یینگ» از سخنگویان وزارت خارجه چین در نشست خبری هفتگی گفت: «چین و هند به طور موثری از طریق مجاری دیپلماتیک و نظامی برای رفع نگرانی‌های موجود بابت تنش در مرزهای غربی چین و هند در ارتباطند و اینک به یک توافق مثبت رسیدند.»

به گزارش مقامات هندی، گفت‌‌وگو بین نظامیان ارشد دو کشور قرار است طی روزهای آتی در چند نوبت در منطقه «گالون» برگزار شود. در هفته‌های گذشته نیروهای دو کشور چندین بار به سوی هم تیراندازی کرده بودند.

به نوشته این منبع خبری، به دلیل برگزاری این گفت‌وگوها، نیروهای هند و چین از برخی مناطق مرزی عقب نشینی کرده‌اند.

چین چندی قبل با هشدار به هند در زمینه عدم عقب نشینی از مواضع مرزی خود به مقامات ارشد این کشور توصیه کرد فریب آمریکا را نخوردند.  «ژائو لی‌جیان» سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز اخیرا گفت که پکن و دهلی‌نو نیازی به میانجی‌گری آمریکا درباره منازعه مرزی میان این دو کشور ندارند. وی که درنشست خبری صحبت می‌کرد، افزود: «موضع پکن درباره موضوع مرز هند و چین شفاف و غیرقابل تغییر بوده و در حال حاضر اوضاع کلی در مرز چین با هند ثابت و تحت کنترل است.»

آخرین مورد درگیری مرزی میان این دو کشور در سال ۲۰۱۷ در منطقه «دوکلام» رخ داد که بین سه کشور چین، هند و بوتان واقع شده است. این رویارویی که در پی اعتراض نظامیان هندی به عملیات راهسازی چینی‌ها صورت گرفت، تابستان ۲۰۱۸ با توافق طرفین خاتمه یافت. 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند