کدخبر: ۳۴۲۶۳۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

محاصره هواپیمای چینی توسط جنگنده‌های تایوانی

اقتصادنیوز: نیروی هوایی تایوان بعد از عبور هواپیمای Y-۸ چینی از خط حدفاصل تنگه تایوان، جنگنده‌های خود را برای محاصره این هواپیما فرستاد. این اتفاق، یک روز پس از آزمایش موشک ضدهوایی تایوان و در آخر هفته‌ای رخ می‌دهد که بر سر حریم هوایی این جزیره خودمختار، مشاجره وجود داشته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، خبرگزاری مرکزی تایوان با ارجاع به وزارت دفاع ملی اعلام کرد از طریق هواپیماهای رهگیر در فضای هوایی تایوان، هواپیمای ترابری Y-8 ارتش آزادی‌بخش خلق چین را محاصره کرده است.

بنا بر "ساوث چاینا مورنینگ پست"، وزارت دفاع تایوان اعلام کرد: ما هواپیمای یون‌-8  چین را در حالی که صبح امروز (شنبه) به سمت تایوان در پرواز بود، شناسایی کرده و بلافاصله جت‌های جنگنده خود را به منظور ردگیری و متفرق کردن از طریق هشدار رادیویی، اعزام کردیم.

با این وجود، گزارش‌ها بیان‌گر آن است که Y-8 از خط حدفاصل تنگه تایوان عبور کرده که به قلمروی تایوان تعلق ندارد؛ به این معنی که هواپیمای مورد نظر بر فراز آب‌های بین‌المللی در پرواز بوده است.

"گلوبال تایمز" پکن اعلام کرد نامشخص است که چه نوع Y-8 مورد استفاده قرار گرفته؛ چرا که برخی از آن‌ها وظایف ساده ترابری را بر عهده دارند در حالی که برخی دیگر قادر به ایفای نقش‌های اطلاعاتی الکترونیکی هستند.

این اتفاق یک روز پس از آن رخ می‌دهد که تایوان یک موشک زمین به هوای "تین کونگ-3" را که قرار بود موشک‌های بالستیک در حال ورود را رهگیری کند، تست کرد. بر اساس "ساوث چاینا مورنینگ پست" که به صفحه فیس‌بوک قانون‌گذار تایوانی ارجاع داده بود، این موشک به سمت یک "تین‌کوئنگ-2 " پرتاب شد و با موفقیت توانست آن را رهگیری کند.

از سوی دیگر این اتفاق در آخر هفته‌ای به وقوع می‌پیوندد که پر از اتفاقات این‌ چنینی بوده است. روز دوشنبه، به یک هواپیمای کلیپر باری C-40A ارتش آمریکا اجازه داده شد که بر فراز جزیره تایوان پرواز کند؛ و روز سه‌شنبه نیز جت‌های تایوانی تلاش کردند جنگنده‌های سو-30 چینی را که از خط حدفاصل جزیره عبور کرده بودند، رهگیری کنند. در این رابطه پکن شکایات محکمی را نزد واشنگتن مطرح و ادعا کرد این عمل تحریک‌آمیز بوده است.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند