پشت پرده سفر سری رئیس آژانس اطلاعاتی ترکیه به بغداد

کدخبر: 342687
اقتصادنیوز: یک رسانه عرب زبان به واکاوی سفر محرمانه رئیس دستگاه اطلاعاتی ترکیه به عراق در بحبوحه گفتگوی راهبردی آمریکا و عراق پرداخته است.

به گزارش اقتصادنیوز روزنامه العرب لندن در مطلبی با اشاره به سفر محرمانه «هاکان فیدان» رئیس دستگاه اطلاعاتی ترکیه به بغداد پرداخته و آورده است: این سفر با هدف، سر و گوش آب دادن و کسب خبر از روند اوضاع سیاسی عراق همزمان با شروع مذکرات میان واشنگتن و بغداد و به نوعی حفظ و تثبیت جایگاه اقتصادی آتی کشورش در عراق رخ داده است.

این رسانه در گزارش خود به نقل از منابع سیاسی می نویسد: سفر فیدان به بغداد با هدف کسب اطلاع از فضا و جو سیاسی مربوط به گفتگوهای عراق و آمریکا بوده است که در اولین دور از این گفتگوها، واشنگتن ملزم به کاهش حضور نظامی اش در عراق شد.

العرب نوشت: ترکیه به دنبال بهره برداری از روابط شخصی میان فیدان با مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق است که قبلاً رئیس دستگاه اطلاعاتی عراق بوده است؛ تا منافع ترکیه در عراق را تضمین کند.

این رسانه آورده است: دولت عراق با دادن هرگونه تضمینی به آنکارا درباره ادامه روابط اقتصادی میان دو کشور طبق شکل و شمایل کنونی که -عراق از ترکیه سالانه میلیاردها دلار کالا وارد می کند بدون اینکه صادراتی به ترکیه داشته باشد و نیز قراردادهای میلیارد دلاری شرکت های ترکیه برای اجرای طرحهایی در عراق بدون اینکه در حمایت از اقتصاد داخلی عراق نقشی داشته باشند- مخالفت کرده است.

گفتنی است که برخی منابع اعلام کرده بودند که هاکان فیدان رئیس دستگاه اطلاعاتی ترکیه روز (پنجشنبه ۱۱ ژوئن) در سفری محرمانه به بغداد با برخی سران و مقامات عراقی دیدار کرده است.

این منابع درباره محتوای مذاکرات فیدان با مقامات عراقی توضیحی نداده بودند.

از دست ندهید
بلیط هواپیما