کدخبر: ۳۴۲۸۸۰ لینک کوتاه

آخرین اخبار درباره آتش‌سوزی در مراتع فریدن

اقتصادنیوز: مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان از مهار آتش‌سوزی در مراتع منطقه "بادجان" در شمال غربی شهرستان فریدن خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز منصور شیشه‌فروش روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این آتش‌سوزی عصر امروز در حدود سه هزار و ۵۰۰ متر مربع از زمین‌های منطقه بادجان رخ داد که 

با تلاش بموقع تیمهای حفاظتی منابع طبیعی و مشارکت مردمی در مدت یکساعت مهار و خاموش شد.

شیشه‌فروش با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون حدود هشت فقره آتش‌سوزی در مراتع شهرستان‌های سمیرم، نطنز، فریدونشهر و شاهین‌شهر و میمه رُخ داد، افزود: دلیل وقوع این حادثه‌ها بی‌احتیاطی گردشگران، مرتعداران و دامداران است.

وی از مردم خواست با مشاهده آتش در مراتع و عرصه‌های زیست محیطی، آن را در اسرع وقت به شماره‌های ۱۱۲ هلال احمر یا ۱۵۰۴ فرماندهی یگان حفاظت منابع طبیعی اطلاع دهند.

حدود ۲ میلیون هکتار از اراضی مرتعی استان، مستعد آتش‌سوزی است که بیشتر آن در شهرستان‌های غربی و جنوبی قرار دارد و به همین دلیل مدیریت بحران استانداری اصفهان از سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور درخواست کرد تا ۲ پایگاه دائمی اطفای حریق در این مناطق ایجاد کند.

۹۵ درصد از عوامل آتش سوزی در مراتع، انسانی و ناشی از غفلت گردشگران، ساکنان و دامداران است.

سال گذشته ۲ فقره آتش سوزی در ۲.۵ هکتار از جنگل‌های فریدونشهر،  حدود ۶۰  آتش‌سوزی در ۲۴۰ هکتار از مراتع و ۱۱ آتش‌سوزی در ۱۸۱ هکتار از عرصه‌های زیست محیطی استان اتفاق افتاد.

استان اصفهان ۱۰.۷ میلیون هکتار  مساحت دارد که بیش از ۹۰ درصد آن معادل ۹.۸ میلیون هکتار را عرصه‌های طبیعی و ملی تشکیل می‌دهد و از این میزان حدود یکصد هزار هکتار جنگل، ۶ میلیون هکتار مرتع و سه میلیون هکتار بیابان است

شهرستان ۴۹ هزار نفری فریدن با ۲ شهر و ۲۸ روستا در فاصله نزدیک به ۱۴۰ کیلومتری غرب اصفهان واقع است

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند