تهدید بی‌سابقه اتحادیه اروپا علیه اسرائیل!

کدخبر: 343103
اقتصادنیوز: مقامات اروپایی به اسرائیل هشدار داده‌اند اشغال یک‌جانبه کرانه باختری به بهای قطع بودجه علمی و تحقیقاتی آن از سوی بروکسل تمام خواهد شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، به نوشته پایگاه اینترنتی شبکه «بلومبرگ»، وزیر علوم و فناوری اسرائیل در مصاحبه‌ای گفت، اروپایی‌ها تهدید کرده‌اند اگر اشغال کرانه باختری ماه آینده عملی شود، بودجه تحقیقاتی برنامه «هرایزن» را قطع خواهد کرد.

اسرائیل از زمان آغاز این برنامه در سال ۲۰۱۴، برای مشارکت در آن بیش از ۱.۱ میلیارد دلار بودجه دریافت کرده است.

این وزیر اسرائیل افزود: «حتی اگر یکی از آن‌ها متقاعد نشوند، به مشکل برمی‌خوریم. آن‌ها به‌صورت شفاف گفته‌اند که حمایت از مشارکت ما در این برنامه برای آن‌ها چالش‌برانگیز خواهد شد».

اسرائیل قصد دارد با حمایت‌های دولت آمریکا، ۳۰ درصد از کرانه باختری فلسطین را به قلمرو خود ملحق و آن را رسماً اشغال کند. مقامات و گروه‌های فلسطینی این اقدام را بخشی از طرح ضد فلسطینی آمریکا موسوم به معامله قرن می‌دانند و به همین دلیل خواستار قطع همکاری با آمریکا و اسرائیل هستند.

پیش‌تر «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه در نامه‌ای به «بنیامین نتانیاهو» نوشت: «دوستانه می‌خواهم که دولت جدید شما، گام‌های یک‌جانبه برندارد. چنین اقدامی ثبات در خاورمیانه را تضعیف می‌کند».

«بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس نیز طی نامه‌ای مشابه به نتانیاهو از او درخواست کرده که طرح اشغال کرانه باختری را اجرا نکند.

همچنین «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه ۲۵ کشور اروپایی از اسرائیل خواسته‌اند هیچ بخشی از طرح اشغال کرانه باختری را اجرا نکند، درباره این اقدام هشدار داده است.

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید