موفقیت جدید برای بن‌سلمان؛ خروج غیرمنتظره از فهرست سیاه کودک‌کشان سازمان ملل

کدخبر: 343167
اقتصادنیوز:سازمان ملل در اقدامی غیرمنتظره، ائتلاف عربی به رهبری سعودی را که به دلیل کشتار کودکان یمنی به فهرست سیاه کودک‌کشی وارد شده بود، از این فهرست خارج کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل روز دوشنبه ائتلاف به سرکردگی عربستان سعودی را سال‌ها پس از آنکه به دلیل کشتار کودکان در یمن به فهرست سیاه افزوده شده بود، از این فهرست خارج کرد.

گوترش در حالی خروج ائتلاف سعودی به رهبری محمدبن سلمان را از این فهرست اعلام کرد که خود در همین گزارش به شورای امنیت سازمان ملل گفته است که این ائتلاف سال گذشته ۲۲۲ کودک را در یمن کشته است، اما به دلیل "کاهش چشمگیر و مداوم در کشتار و زخمی کردن از طریق حملات هوایی" از این فهرست خارج می‌شود.

دبیر کل سازمان ملل، انصارالله یمن را مسوول کشتار ۳۱۳ کودک و نیروهای دولت مستعفی این کشور را عامل کشتار ۹۶ کودک در سال گذشته میلادی دانست و گفت که این دو گروه همچنان در فهرست سیاه این سازمان باقی می‌مانند.

وی در عین حال گفت که ائتلاف سعودی به مدت یک سال تحت نظارت خواهد بود و در صورت ناکامی اش در کاهش بیشتر کشتار کودکان بار دیگر نام آن را به فهرست سیاه باز خواهد گرداند.

«جو بکر» مدیر حقوق کودکان در دیده‌بان حقوق بشر در واکنش به این اقدام در بیانیه‌ای گفت که دبیر کل با خارج کردن نام ائتلاف سعودی و چشم‌پوشی از شواهدی که خود از تداوم نقض حقوق کودکان توسط این ائتلاف در اختیار دارد، سطح تازه‌ای از ننگ را به "فهرست ننگ" خود افزوده است.

سازمان ملل برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ و زمانی که «بان کی مون» دبیر کل آن بود ائتلاف سعودی را به فهرست کودک‌کش‌ها افزود، اما گزارش رسانه‌ها افشا کرد که عربستان با تهدید او به قطع بودجه سازمان ملل، این اقدام را لغو کرده است.

اما این سازمان بار دیگر در سال ۲۰۱۷ و در زمان دبیر کلی گوترش ائتلاف سعودی را به فهرست سیاه افزود.

عربستان سعودی همراه با امارات، بحرین، سودان، مصر و کویت در ششم فروردین سال ۱۳۹۴ با تشکیل ائتلاف به اصطلاح عربی تجاوز خود به کشور یمن را آغاز کرد اما ظرف پنج سال گذشته سایر همپیمانان سعودی از این ائتلاف خارج شدند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما