چهار سناریوی نتانیاهو برای الحاق کرانه باختری روی میز گانتز

کدخبر: 343515
اقتصادنیوز:منابع خبری بامداد پنجشنبه گزارش دادند، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل چهار سناریو برای اجرای طرح الحاق کرانه باختری به «بنی گانتز» وزیر جنگ ارائه کرده‌است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه به نقل از شبکه ۱۳ تلویزیون رژیم اسرائیل، چهارشنبه شب «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر، «یاریو لِوین» رئیس پارلمان، «بنی گانتز» وزیر جنگ و «گابی اشکنازی» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی، نشستی درباره طرح الحاق کرانه باختری برگزار کردند.

بر اساس این گزارش و به نقل از منابع حاضر در این نشست، نتانیاهو ۴ سناریو از اشغال ۳۰ درصدی کرانه باختری تا اشغال نمادین فقط بخش‌هایی از آن را برای بنی گانتز ارائه کرده است.  

این گزارش می‌افزاید، همه سناریوها روی نقشه ارائه شد؛ اما نتانیاهو به حاضران در نشست درباره این موضوع که کدام سناریو را ترجیح می‌دهد، چیزی نگفته است.

در ادامه این گزارش آمده است: گانتز و اشکنازی در این نشست تاکید کردند که با الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری که ساکنان فلسطینی دارند، مخالف هستند. آن‌ها همچنین با طرح اشغال بدون ارائه حق برابر به فلسطینی‌ها برای زندگی کردن در آن مکان‌ها، مخالفت کردند.

گانتز و اشکنازی در این نشست خواستند که هر طرح الحاقی که قرار است اجرا شود، یکجانبه نبوده و ذیل چارچوب دیپلماتیک وسیعتری باشد که در آن فلسطینی‌ها نیز مابه‌ازایی دریافت کنند.

این منابع افزودند: این نشست بدون نتیجه خاص یا پیشرفتی پایان یافت و قرار است طی روزهای آینده نیز این گفت‌وگوها میان نتانیاهو و گانتز برگزار شود.

رژیم صهیونیستی قصد دارد بخش‌هایی از کرانه باختری رود اردن را که در جنگ ۱۹۶۷ میلادی به اشغال در آورده، به قلمرو خاکی خود ضمیمه کند.  

طرح صلح «دونالد ترامپ» که به «معامله قرن» معرفی شده است، چند ماه پیش منتشر و موجب خشم فلسطینیان و رد آن از سوی جامعه بین‌المللی شد.

در این طرح، اسرائیل مجاز می‌شود تا شهرک‌های کرانه باختری و منطقه راهبردی دره اردن را به سرزمین‌های اشغالی الحاق کند.

برخی کشورهای اروپایی تهدید کرده‌اند که در صورت اجرای تصمیم رژیم اسرائیل برای الحاق کرانه باختری، اساس روابط خود با تل آویو را تغییر خواهند داد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما