تعداد نیروی مازاد ایران خودرو و سایپا

کدخبر: 343632
​اقتصاد نیوز:یکی از چالش های جدیدی که با توجه به قیمت‌گذاری دستوری و کمبود نقدینگی جاری برای شرکت خودروسازی داخلی ایجاد شده حفظ نیروی کار مازاد آنهاست. موضوعی که دولت با توجه به حمایت های گسترده و بی‌دریغ خود از صنعت خودروسازی بر آن تاکید داشته و عملاً یکی از خطوط قرمز دولت محسوب می شود.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خودرو بانک، گفته می شود تنها در سال گذشته سایپا ۱۱ هزار نفر نیروی مازاد داشته که نیروی مازاد ایران خودرو حتی از این میزان نیز بیشتر بوده است. البته با توجه به شروع ویروس کرونا این چالش تنها دامن خودروسازان ایرانی را نگرفته و خودروسازان بین المللی را نیز درگیر خود کرده است. نکته ای که وجود دارد آن است که خودروسازان بین‌المللی با توجه به بازخوردی که از بازار فروش خود دریافت می کنند نسبت به حفظ، تعدیل و یا حتی استخدام ‌نیروی جدید اقدام کرده و هیچ اجباری برای حفظ نیروی کار مازاد برای آنها وجود ندارد. اقداماتی که عملاً برای خودروسازان ایرانی میسر نبوده و با توجه به کمبود نقدینگی به یک چالش اساسی برای آنها تبدیل شده است.

جالب است بدانید بر اساس نتایج تحقیقات موسسه تحقیقاتی مکنزی به ازای هر کارگر شاغل در شرکت های خودرو سازی ایرانی تنها ۲.۹ خودرو در کشور در سال تولید می شود. این در حالی است که این رقم برای ترکیه ۷.۹ و برای فرانسه، آلمان، ژاپن و ایالات متحده بین ۱۲ تا ۱۵ است. حال آن که آمار منتشر شده مربوط به سال های پیش از آغاز تحریم ها بوده و طبیعتاً با توجه به تحریم های اعمال شده علیه کشورمان و همچنین شروع ویروس کرونا میزان خودروهای تولیدی به ازای هر کارگر در کشورمان از میزان ذکر شده نیز کمتر است.

این آمار حکایت از عدم تسلط خودروسازان ایرانی بر روی نیروی کار خود و اصرار دولت برای حفظ نیروی کار با وجود افت شدید تولید خودرو دارد. شاید تنها راه کاری که بتواند این چالش را در طولانی مدت حل کند حفظ نیروی کار در کنار افزایش تولید است که البته موضوع افزایش تولید خود عملاً در کشور ما به یک چالش دیگری تبدیل شده و با توجه به تحریم‌ها و نبود نقدینگی نیازمند گشایش در بخش های دیگه است.

در شرایطی که امکان تعدیل نیرو توسط خودروسازان داخلی وجود ندارد و از طرف دیگر قیمت خودروها توسط وزارت صنعت به خودروسازان دیکته می شود نمی توان انتظار داشت که رونق اقتصادی و حرکت به سمت خصوصی سازی و افزایش بهره‌وری برای خودروسازان داخلی اتفاق بیفتد. به خصوص که آمارهای منتشر شده نشان می دهد که نیروی کار خودروسازان داخلی بهره وری پایینی دارد. نیروی کاری که مطمئن باشد تحت هیچ شرایطی شغل خود را از دست نخواهد داد؛ پویایی، انگیزه و تلاش خود برای حفظ جایگاه خویش از دست خواهد داد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما