کدخبر: ۳۴۳۶۴۶ لینک کوتاه

خیز قیمت خودروها در بازار + پیش بینی قیمت‌ها

اقتصاد نیوز:بعد از طرح فروش به اصطلاح فوق العاده خودرو قیمت‌ها دوباره خیز برداشته و صعودی شده است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از چرخان، به نظر می‌رسد یکی از دلایل عدم اجرای مصوبه فروش خودرو ۱۰ درصد بالاتر از نرخ کارخانه این است که عده ای از جمله خودروسازان مخالف اعلام قیمت جدید خودروها بر مبنای نرخ‌های اعلامی شورای رقابت هستند و منتظرند تا با گذشت یکی، دو ماه، قیمت گذاری مجدد برای خودروها بر مبنای نرخ تورم جدید صورت گیرد، چرا که ممکن است قیمت هایی که در شرایط فعلی برای خودروها اعلام می شود کمتر از قیمت‌هایی باشد که خودروسازان در سال گذشته در فروش خود اعمال کرده‌اند و این به معنی بدهکار شدن خودروسازان به خریداران سال قبل باشد.  

افزایش دوباره قیمت خودرو در بازار

در شرایطی که دستورالعمل و برنامه مشخصی برای مدیریت بازار خودرو وجود ندارد و کنترل بازار فقط به صدور فرمان و دستوراتی که اجرایی نمی‌شوند، محدود شده است شاهد خیز دوباره قیمت ها در بازار هستیم به طوری که قیمت پژو ۲۰۶ تیپ ۲ که هفته گذشته به ۱۱۷ میلیون تومان رسیده بود، حالا ۱۰ میلیون تومان افزایش یافته و در بازار به ۱۲۷ میلیون تومان رسیده است. همچنین پژو ۲۰۶ تیپ ۵ در بازار با رشد قیمت ۹ میلیون تومانی، امروز با نرخ ۱۵۹ میلیون تومان عرضه می‌شود.

در عین حال، سمند ال ایکس افزایش قیمت ۹ میلیون تومانی را طی روزهای اخیر تجربه کرده و حالا در بازار با قیمت ۱۲۳ میلیون تومان عرضه می‌شود. قیمت پژو پارس نیز با افزایش ۱۰ میلیون تومانی طی هفته گذشته، در حال حاضر به قیمت ۱۳۷ میلیون تومان رسیده است. پژو ۴۰۵ نیز با رشد قیمت ۶ میلیون تومانی قیمتش در بازار به بالای ۱۱۵ میلیون تومان می‌رسد.

در مورد قیمت پراید نیز باید به رشد ۳ میلیون تومانی طی روزهای اخیر اشاره کنیم، در حال حاضر هر دستگاه سایپا ۱۳۱ با قیمت ۷۰ میلیون تومان در بازار عرضه می شود. تیبا معمولی نیز با رشد قیمت ۶ میلیون تومانی، حالا با قیمت ۸۱ میلیون تومان به مشتریان عرضه می‌شود. قیمت تیبا ۲ نیز طی یک هفته گذشته ۴ میلیون تومان افزایش یافته و به ۸۹ میلیون تومان رسیده است.

این رشد قیمت ها در حالی اتفاق افتاده که به گفته فعالان بازار خودرو، تقاضایی برای خرید در بازار وجود ندارد ولی قیمت ها همچنان صعودی است.

احمد مرادپور، یکی از فعالان بازار خودرو در این مورد گفت: با توجه به اینکه خودروهای فروش فوق العاده و همچنین پیش فروش شده تا یک سال آینده امکان معامله در بازار ندارند، فعلا خودروی زیادی به بازار تزریق نخواهد شد و همین مسئله باعث شده تا فروشندگان در بازار تصور کنند که قیمت ها فعلا نمی شکند و  در نتیجه نرخ بالا برای خودروهایشان اعلام می کنند.

رونق فروش خودروها با روش‌های دیگر

در وضعیتی که عرضه خودرو با نرخ کارخانه با محدودیت روبرو است و متقاضیان برای خرید آن باید هفت خوان را پشت سر گذاشته و شانس خود را در قرعه کشی امتحان کنند، عرضه خودروهای کارتکسی توسط دفاتری که فعالیت شفافی ندارند هم قابل توجه است.

موتمنی، رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو در این مورد با بیان اینکه همکاران ما با خودروهای ایرانی بیگانه شده‌اند، گفت: ما نمی‌دانیم خودروهای صفر ایرانی از کجا می‌آیند و کجا فروخته می‌شوند؟ در حال حاضر در نمایشگاه های مجاز فروش خودرو، فقط تعداد محدودی خودروی صفر داخلی وجود دارد ولی شاهد فروش خودروهای کارتکسی توسط دفاتر غیرمجاز هستیم به طوری که به صورت مخفیانه این خودروها را به مردم می‌فروشند.

وی افزود: ممکن است امروز یکی از این دفاتر را تعطیل کنند اما دو روز بعد در جای دیگری به کار خود ادامه می‌دهند. در حال حاضر این دفاتر با احتیاط زیاد کار می‌کنند و در آگهی خود حتی دیگر آدرس نیز قید نمی کنند، بلکه پس از چندبار تماس که مطمئن شدند خریدار از نهادهای نظارتی یا اتحادیه نیست، با فرد متقاضی خرید خودرو قرار می گذارند و آدرس می دهند.

موتمنی تصریح کرد: دو ماه است در تلاشیم بفهمیم خودروهای کارتکسی از کجا می آیند ولی به نتیجه نرسیدیم. برخی از دفاتر فروشنده این خودروها حتی برای بازارگرمی اعلام می‌کنند که خریدار نباید طی ۱۸ ماه گذشته خودرویی از ایران خودرو یا سایپا خریده باشد.

وی در عین حال نسبت به کلاهبرداری برخی از این دفاتر نیز هشدار داد و گفت: ممکن است برخی از آنها پول خودرو را از مردم بگیرند و بگویند چند روز دیگر خودرو را تحویل می‌دهیم ولی در نهایت خودرویی هم به مشتری تحویل ندهند.

در هر حال بازار خودرو بیش از هر زمان دیگر نیازمند کنترل و آرامش است و البته رفع التهابات موجود، بدون برنامه ریزی عملیاتی غیرقابل انجام خواهد بود. از این رو ضروری است تا وزارت صنعت، سازمان حمایت و دستگاه های نظارتی توجه بیشتری به حذف دلال بازی از این بازار داشته باشند و مدیریت بازار فقط به صدور بخشنامه هایی که در نهایت اجرایی نمی شوند، محدود نشود.خودروهای خارجی

واردات خودرو

نماینده مجلس یازدهم می‌گوید طرح های پیش فروش خودرو نه تنها التهاب بازار را از بین نمی‌برد، بلکه آن را افزایش نیز می‌دهد، زیرا افرادی که توانستند در این قرعه کشی برنده شوند، فضا را برای گران کردن خودرو مناسب می‌بینند.

جلال رشیدی کوچی نماینده مجلس یازدهم با انتقاد از ساز و کار خودروسازان برای اجرای طرح‌های پیش فروش خودرو، گفت: ثبت نام حدود 7 میلیون متقاضی برای 25 هزار دستگاه خودرو موضوع عجیبی است زیرا علیرغم ادعای شرکت‌های خودروسازی مبنی بر اصلاح سازوکار ثبت نام، طرح فروش فوری و پیش فروشی که هفته‌ی گذشته اجرایی شد، تغییر چندانی نکرده بود.

نماینده مجلس یازدهم با بیان اینکه طرح های پیش فروش خودرو همانند مُسکن است و درد صنعت خودروسازی را درمان نمی‌کند، افزود: خودروسازان باید تیراژ تولید و کیفیت محصولات را افزایش دهند تا رضایت مشتریان تا حدودی تامین شود.

پیش‌بینی قیمت خودرو در آینده

در هفته انتهایی خرداد ماه قیمت خودرو در بازار پس از انتشار دو خبر دچار نوسان شد. پیشنهاد افزایش ۳۰ درصدی قیمت قطعات خودرو از سوی قطعه‌سازان و همچنین سخن اخیر رئیس سازمان حمایت مبنی بر اینکه «تضمینی برای تحویل به موقع خودرو وجود ندارد.» باعث شد که بازار خودرو روند نوسانی داشته باشد. به نظر  می‌رسد که اقدامات پلیسی اخیر راهکار درستی برای مدیریت بازار خودرو نیست و اساسا طی این سال‌ها هیچ یک از روش‌ها باعث کنترل بازار خودرو نشده است.

آنچه از وضعیت کلان اقتصاد کشور مشخص است، قیمت خودرو در آینده ارزان نخواهد شد. روند قیمت خودرو نیز تا پایان این هفته با نوسان به نظر می‌رسد، بنابراین برای جلوگیری از افزایش قیمت خودرو مسئولان باید راهکار عملی و نه در حد شعار داشته باشند. وضعیت سیستم تنظیم بازار مشخص است، باید برای کنترل بازار به دنبال واردات خودرو بود تا با این شیوه قیمت خودرو در بازار تعدیل شود.

این مطلب برایم مفید است
495 نفر این پست را پسندیده اند