کدخبر: ۳۴۳۶۵۸ لینک کوتاه

لغو تحریم‌های کاخ سفید در صورت اجرای تعهدات از سوی تهران؛

تصمیم «جو بایدن» در مورد تحریم‌های ایران اعلام شد

اقتصادنیوز؛ «آنتونی بلینکن» مشاور ارشد «جو بایدن»، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا می‌گوید در صورت پیروزی معاون سابق رئیس‌جمهوری آمریکا تحریم‌ها علیه ایران را حفظ خواهد کرد تا تهران به توافق بازگردد اما در صورت بازگشت ایران به تعهدات برجامی، دولت آمریکا نیز تحریم‌ها را متوقف خواهدکرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری فارس، «آنتونی بلینکن»، مشاور ارشد «جو بایدن»، نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا گفته در صورت ورود بایدن به کاخ سفید تمامی تحریم‌ها علیه ایران، از جمله تحریم‌های اعمال‌شده توسط «دونالد ترامپ» حفظ خواهند شد.

بلینکن که یکی از اعضای ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای آمریکا در گفت‌وگوهای منتهی به توافق  هسته‌ای برجام بود این اظهارات را در نشست مجازی «کمیته یهودیان آمریکا» مطرح کرده است. 

به نوشته پایگاه صهیونیستی «اَلگمِینر»، این مقام سابق آمریکایی گفت: «ایران باید به پایبندی کامل برجام برگردد، در غیر این صورت واضح است که همه تحریم‌ها پابرجا خواهند ماند.» 

بلینکن در مناظره ای با یک مقام سابق امنیتی ملی ترامپ گفته است که در صورتیکه تهران، تعهدات خود را در برجام به طور کامل انجام دهد، واشنگتن به توافق باز می گردد.

بلینکن در ادامه گفته که به دنبال «توافقی قوی‌تر» با ایران خواهد بود: «اگر ما به پایبندی توافق برگردیم، همراه با شریکان و متحدانمان که در موضع یکسانی با ما قرار می‌گیرند، از این مسئله به عنوان سکویی استفاده خواهیم کرد تا به مذاکره بر سر توافقی طولانی‌مدت‌تر و قوی‌تر بپردازیم.»

وی در بخش دیگری از اظهاراتش خاطرنشان کرد که جو بایدن تعهدش به «امنیت اسرائیل» را در عمل نشان داده است. 

گفتنی است این اظهارات مشاور بایدن در امور سیاست خارجی در ادامه اظهاراتی است که او قبلاً مطرح کرده است. 

بلینکن روز ۳۰ اردیبهشت هم گفته بود بایدن در صورت پیروزی در انتخابات به دنبال رسیدن به «توافقی قوی‌تر» از برجام با ایران خواهد بود. 

او گفت: «سیاست ترامپ در قبال ایران شکست خورده و فشار حداکثری، علاوه بر آنکه نتوانسته به ایجاد توافقی بهتر منجر شود ما را از شریکانمان دور کرده است.»

مشاور جو بایدن در ادامه گفت: «اما زمان گذشته و در صورت بازگشت ایران به پایبندی کامل [به برجام] بایدن به دنبال ایجاد توافقی قوی‌تر خواهد بود.» 

این مطلب برایم مفید است
85 نفر این پست را پسندیده اند