هشدار آمریکا به اروپا در مورد چین

کدخبر: 343789
وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه به اروپایی ها هشدار داد که اگر چین را در آغوش بگیرند، دموکراسی را رها می کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، مایک پمپئو در گفت و گوی مجازی در دانمارک طی هشداری به اروپایی ها گفت: دموکراسی های وابسته به اقتدارگرایان بی‌ارزش است حتی شایسته آن نیست که از آن ها نامی برده شود.

سخنان پومپئو و هشدار به اروپایی ها برای اتکا و نزدیک شدن به چین در حالی صورت می گیرد که وی روز چهارشنبه به مدت شش ساعت با "یانگ جیه چی" عضو دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین در هاوایی به گفت و گو پرداخت.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین بدون در نظرگرفتن تخصص و مهارت شرکت فن آوری هوآوی از شرکای اروپایی خواست از استفاده از تجهیزات این شرکت اجتناب کنند.

پومپئو با اتهامات واهی ادعا کرد: پکن از طریق سرمایه گذاری های بندری خود در یونان و اسپانیا به طرز چشمگیری به حاکمیت‌ها حمله می کند.

در تازه ترین تحول در روابط دو کشور، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی، مصوبه کنگره این کشور را که خواهان تحریم چین به دلیل «نقض حقوق بشر و سرکوب مسلمانان ایغور در استان سین‌کیانگ» بود، امضا کرد.

"جائو لی جیان"  سخنگوی وزارت امور خارجه چین در واکنش به اقدامات ضد چینی آمریکا روز جمعه در کنفرانس خبری در پکن افزود: عزم چین برای دفاع از حق حاکمیت، امنیت و منافع خود در مسیر توسعه همواره قاطع است و با توان برای توسعه، ثبات و حفظ وحدت در "شین جیانگ" تلاش می‌کند.

جائو خاطرنشان کرد که قانون تصویب شده در ایالات متحده، حقایق را نادیده گرفته و به دنبال آسیب رساندن به سیاست‌های دولت چین و حقوق بشر در شین جیانگ است و سعی می کند به سیاه نمایی در مورد اقدامات ضد تروریستی و جدایی طلبی در شین جیانگ بپردازد و بر پایه استانداردهای دوگانه درباره تروریسم تصویب شده است.

این مقام وزارت خارجه چین با یاداوری مخالفت کشورش با این قانون اظهار داشت که شین جیانگ بخشی از سرزمین چین است و امور آن نیز بخشی از امور داخلی چین به شمار می‌رود.

 

از دست ندهید
بلیط هواپیما