کدخبر: ۳۴۳۸۰۵ لینک کوتاه

۵۱ درصد اسرائیلی‌ها در یک نظرسنجی اعلام کردند:

دولت نتانیاهو فرو می‌پاشد

تایج تازه‌ترین نظرسنجی که اخیرا در سرزمین‌های اشغالی انجام شده، حکایت از آن دارد که ۵۱ درصد ساکنان این منطقه ( اسرائیلی‌ها) بر این باورند، دولت ائتلافی بنیامین نتانیاهو رهبر حزب لیکود و "بنی گانتس" رهبر ائتلاف آبی و سفید در نهایت به خاطر اختلافات داخلی سقوط می‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، در این نظرسنجی که کانون "مأجار موحوت" انجام داد و نتایج آن در رادیو عبری "اف ام ۱۰۳" و تارنمای اینترنتی روزنامه معاریو منتشر شده است.

بر پایه این نظرسنجی، ۳۴ درصد از اسرائیلی‌ها نیز بر این باورند که نتانیاهو همان گونه که اعلام کرده است، طرح الحاق کرانه باختری را اجرا خواهد کرد و ۲۸ درصد نیز گفته‌اند که او این کار را نخواهد کرد.

برپایه این نظرسنجی همچنین ۳۸ درصد نیز درخصوص این که آیا نتانیاهو این طرح را به اجرا خواهد گذاشت یا خیر، اظهار بی‌اطلاعی کرده‌اند.

نتانیاهو دیروز پنجشنبه مدعی شد که به وعده خود برای آغاز طرح الحاق شهرک‌های صهیونیست نشین کرانه باختری و دره اردن از تاریخ اول ژوئیه (۱۱ تیر) پایبند خواهد بود اما به نظر با ادعای مقامات صهیونیستی فقط الحاق بخشی از مناطق را در تاریخ مقرر آغاز خواهد کرد.    

به گفته مقامات صهیونیستی، نتانیاهو الحاق اغلب مناطق را به تاخیر می‌اندازد و فقط روی معاله آدومیم، آریل و گوش عتصیون که محل اسکان بخش اعظم شهرک‌نشینان است، تمرکز خواهد کرد.

اوایل اردیبهشت ماه گذشته بود که نتانیاهو و گانتس به تشکیل کابینه چرخشی و ائتلافی توافق کردند، به این صورت که یک سال و شش ماه نخست را نتانیاهو نخست وزیر خواهد بود و یک سال و نیم بعد، نخست وزیری به گانتس می‌رسد.

دور سوم انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی ۱۲اسفندماه/۲ مارس گذشته در حالی برگزار شد که در دو دور گذشته در ماه‌های فروردین و شهریور ۹۸  به علت ناتوانی رهبران حزب اکثریت در تشکیل کابینه با شکست مواجه شدند.

حزب ائتلافی آبی سفید (متشکل از ۴ حزب) در این دوره موفقیت چندانی نداشت و با کاهش ۲ کرسی نسبت به انتخابات دور پیشین، ۳۲ کرسی را از آن خود کرد، اما حزب لیکود با سه کرسی بیشتر نسبت به دور گذشته موفق شد ۳۶ کرسی را در این انتخابات بدست آورد.

پس از این دو حزب، فهرست مشترک احزاب عرب، ۱۵ کرسی، حزب افراطی "شاس" به ریاست "أرییه درعی" ۱۰ کرسی، حزب اسرائیل خانه ما به ریاست آویگدور لیبرمن وزیر جنگ مستعفی نتانیاهو در کنار احزاب "اتحاد یهودیت توراتی"، ائتلاف کارگر، گیشر و مرتص به رهبری "عمیر پرتس" هر یک هفت کرسی را بدست آوردند.

همچنین احزاب دست راستی به رهبری "ایلیت شاکید" وزیر پیشین دادگستری کابینه نتانیاهو و نفتالی بنت وزیر جنگ کابینه بی‌بی نیز ۶ کرسی را کسب کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند