کدخبر: ۳۴۴۱۳۱ لینک کوتاه

رئیسی:

قوه قضاییه با اجرای مطلوب عدالت فاصله دارد

رئیس قوه قضائیه گفت: دستگاه قضایی مبتنی بر فقه و حقوق اسلامی، تلاش‌های قابل توجهی را انجام داده است؛ لیکن با آنچه که باید، در اجرای عدالت فاصله دارد و باید تلاش کنیم که این فاصله کم و کمتر شود.

به گزارش اقتصادیوز به نقل از خبرگزاری فارس از ری، ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه صبح امروز در مراسم تجدید میثاق مسئولان عالی قضایی با آرمان‌های والای حضرت امام خمینی (ره) که به مناسبت هفته قوه قضاییه صورت گرفت، اظهار کرد: در این چهل ساله بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، دستگاه قضایی مبتنی بر فقه و حقوق اسلامی، تلاش‌های قابل توجهی را انجام داده است؛ لیکن با آنچه که باید، در اجرای عدالت فاصله دارد و باید تلاش کنیم که این فاصله کم و کمتر شود.

وی با تاکید بر اینکه اجرای عدالت از مهم ترین مسائل گام دوم انقلاب است، افزود: باید تلاش کنیم دستگاه قضایی در طراز دستگاه قضایی امیرالمومنین(ع) و مورد انتظار امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری باشد زیرا اجرای عدالت از مهمترین اقداماتی است که در گام دوم و برای نظام اسلامی باید صورت گیرد.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه اجرای عدالت به معنای «اجرای قانون» است، افزود: از مهمترین آموزه های حضرت امام (ره) به همه ما، اجرای عدالت است و در چهاردهم خرداد امسال نیز، مقام معظم رهبری فرمودند که امام راحل شخصیتی تحول گرا و تحول خواه است و یکی از ابعاد مهم تحولی امام خمینی(ره)، تحول در اجرای عدالت است.

آیت الله رئیسی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در حوزه قضایی تصریح کرد: منظور از اجرای عدالت این است که قانونگذاران در حوزه قانونگذاری، قانون عادلانه تصویب کنند؛ مجریان در حوزه اجرا عادلانه اجرا کنند و قضات در حوزه قضاوت، عادلانه داوری کنند و مردم احساس عدالت کنند.

وی اضافه کرد: بایستی مردم احساس کنند اگر در گوشه‌ای از کشور به آن‌ها ظلمی شد و به دستگاه قضایی مراجعه کردند، به پدری مهربان رجوع کرده‌اند که حتما حق آن‌ها را باز خواهد ستاند. این نکته‌ای است که به کار و تلاش و جدی نیاز دارد. 

رئیس قوه قضائیه با تاکید بر اینکه قانون گریزی و نظارت گریزی ضد ارزش و قانونگرایی و نظارت پذیری ارزش است، گفت: تمام مدیران باید در اجرای قانون تلاش کنند و هیچ کسی به خود اجازه ندهد که قانون گریزی کند و همگان نظارت، خصوصا نظارت مردم را به عنوان یک اصل بپذیرند.

آیت الله رئیسی با اشاره به اینکه هم رهبر معظم انقلاب بر جلب رضایت و اعتماد مردم تاکید دارند، بیان کرد: هر دستگاهی آمار و ارقامی دارد و به هر دستگاه مراجعه کنیم می گوید طبق این آمار کار کرده ام و سئوالی که همیشه رهبر معظم انقلاب به درستی از همه ما مسئولان دارند، در رابطه با میزان افزایش و اعتماد مردم است که باید در خروجی کار ملموس باشد. 

وی با تاکید بر حفظ کرامت همه مردم و حتی کرامت متهم گفت: در دوره تحول در نظر داریم با نگاه به کرامت مردم، هم کرامت قاضی، هم کرامت ارباب رجوع ، هم کرامت کارمندان و هم کرامت متهم، کرامت همه در دستگاه قضایی رعایت شود.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند