کدخبر: ۳۴۴۱۴۷ لینک کوتاه

واکنش تند پمپئو به رای ضدنژادپرستی سازمان ملل

اقتصادنیوز؛ مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا رای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در مورد نژادپرستی در کشورش را موضوعی ریاکارانه ارزیابی کرد.

به گزارش اقتصادنیو زهب نقل از شفقنا، قتل جورج فلوید به دست پلیس آمریکا در روز ۲۵ مه باعث بروز تظاهرات و اعتراضات گسترده‌ای در سرتاسر جهان شد. ۵۴ کشور آفریقایی نیز به همین خاطر از شورای حقوق بشر سازمان ملل درخواست کردند به موضوع تبعیض نژادی علیه سیاهان آمریکا ورود کند. این شورا نیز نهایتاً تصمیم گرفته در مورد نژادپرستی در آمریکا رای‌گیری کند.

مایک پومپئو مسائل اخیر در کشورش را نشانه یک دمکراسی سالم خواند و گفت شورای حقوق بشر به جای تمرکز روی آمریکا باید به نژادپرستی سیستماتیک در کشورهایی چون کوبا و چین بپردازد. وی افزود: تصمیم شورا برای رای‌گیری در مورد مسائل نژادی در آمریکا یک عقب‌گرد جدید است.

این انتقادات درحالی مطرح می‌شود که در بیانیه پایانی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد رفتارهای پلیس آمریکا و واژه نژادپرستی در این کشور حذف شده است. گروه‌های حقوق بشری حذف این موارد از رای گیری روز جمعه را محکوم کردند و آمریکا را نیز به اعمال نفوذ – با وجود خروج از شورا در سال ۲۰۱۸- متهم نمودند.

مایک پومپئو با متهم کردن کشورهای دیگر به تبعیض علیه مردم خود از شورای حقوق بشر سازمان ملل خواست به جای تمرکز روی دمکراسی موفق آمریکایی کشورهای دیکتاتوری در سرتاسر دنیا را ترغیب کند مانند ایالات متحده شفاف عمل کنند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند