دلیل رفتن خاخام ارشد یهودیان به منزل حاج قاسم

کدخبر: 344320
خاخام ارشد یهودیان ایران در ماه ژانویه (دی ماه)، به منزل شهید «قاسم سلیمانی» رفته بود. وی در این باره گفت: «نمایندگانی از تمامی مذاهب در ایران در این دیدار مشارکت داشتند که از جمله نماینده مسیحیان نیز حصور داشت. آنها قصد داشتند تاکید کنند که این جنگ میان مذاهب مختلف نیست.»

به گزارش اقتصادنیوز به نقل ازخبرگزاری فارس، «یهودا گرامی» خاخام ارشد ایران گفت که رژیم صهیونیستی نماینده یهودیان نیست.

وی که با پایگاه خبری «المانیتور» درباره جامعه یهودیان ایران صحبت می‌کرد، درباره تعداد یهودیانی که در داخل ایران زندگی می‌کنند، گفت: «من برآورد می‌کنم که بین 20 تا 25 هزار یهودی در ایران زندگی می‌کنند که بیشتر آنها در تهران، شیراز، اصفهان و کرمانشاه زندگی می‌کنند.»

یهودا گرامی درباره وضعیت اجتماعی یهودیان در ایران گفت: «ما آزادی عقیده کامل داریم. تمامی کنیسه‌ها (عبادتگاه یهودیان) باز بوده و آموزش‌های تورات در آنجا صورت می‌پذیرد. ما تمامی انواع موسسات آموزشی از جمله ابتدایی و متوسطه را داریم.»

بر اساس مصاحبه خاخام ارشد ایران با پایگاه المانیتور، فعالیت‌های مذهبی یهودیان در این کشور به صورت آزادانه و بدون هیچگونه محدودیت صورت می‌گیرد.

گرامی با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت که این شرایط سخت به جامعه یهودیان در ایران نیز آسیب رسانده است.

وی گفت: «این طبیعی است که مردمی که بیشترین آسیب را از تحریم‌ها می‌بینند مردم طبقه متوسط هستند. اکثر یهودیان ایران نیز دارای کسب‌وکارهای شخصی به خصوص فروشگاه‌های لباس بوده و آنها بخشی از طبقه متوسط هستند و اغلب مردم ایران واقعا فشار تحریم‌ها را حس کرده‌اند.»

خاخام ارشد ایران به رابطه یهودیان ایران با جامعه مسلمانان این کشور پرداخت و گفت: «همسایگان مسلمان ما احترام زیادی برای ما به عنوان یهودیانی که در ایران زندگی می‌کنند قائل هستند. بر خلاف اروپا، در ایران نیازی به حضور نیروهای امنیتی برای حفاظت از کنیسه‌ها و مدارس یهودی وجود ندارد و امنیت شخصی ما عالی است. اغلب مردم به ما احترام می‌گذارند و با ما در صلح زندگی می‌کنند.»

وی تاکید کرد: «چیزی که مهم است این بوده که در ایران مفمومی به نام حملات سازمان‌یافته به یهودیان وجود ندارد.»

یهودا گرامی در ادامه این مصاحبه تاکید کرد: «تفاوت بزرگی میان صهیونیسم و یهودیت وجود دارد. یهودیت دینی با پیشینه 3300 سال بوده حال آنکه صهیونیستم یک جنبش سیاسی با سابقه‌ای تنها 100 سال است.»

وی افزود: « کابینه اسرائیل بر اساس اقداماتش بسیار از دین یهودیت دور است. کابینه اسرائیل در کل اهمیتی به یهودیت نمی‌دهد.»


در ماه ژانویه (دی ماه)، گرامی به منزل شهید «قاسم سلیمانی» (فرمانده فقید نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) رفت تا به خانواده وی شهادتش را تسلیت بگوید.

پایگاه خبری المانیور درباره این دیدار از وی پرسیده که گرامی پاسخ داد: «اول از همه،‌ من تنها کسی نبودم که به آنجا رفتم. نمایندگانی از تمامی مذاهب در ایران در این دیدار مشارکت داشتند که از جمله نماینده مسیحیان نیز حصور داشت. آنها قصد داشتند تاکید کنند که این جنگ میان مذاهب مختلف نیست.»

خاخام ارشد یهودیان ایران اضافه کرد: «چیزی که جهان غرب به طور کامل درک نمی‌کند این است که سلیمانی یک قهرمان ملی ایران است. وی کاملا در کشورش مورد تحسین است. وی شجاعت زیادی در جنگ ایران و عراق نشان داد و پس از آن در جنگ سوریه،‌ این سلیمانی بود که داعش را شکست داد و این برای مردم ایران بسیار مهم است. دیدار ما، به عنوان نمایندگان تمامی مذاهب با هدف گرامیداشت یاد وی به دلیل تمامی کارهایی بود که برای ایران انجام داده بود.»

 

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید