کدخبر: ۳۴۴۳۵۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

«الشرق‌الاوسط» تلویحاً اعلام کرد؛

لغو حج تمتع سال ۹۹

اقتصادنیوز؛ روزنامه «الشرق الاوسط» نزدیک به دولت عربستان سعودی تلویحاً از لغو مراسم حج تمتع امسال خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از شفقنا؛ روزنامه «الشرق الاوسط» امروز(یکشنبه) در مطلبی تحت عنوان «یک ماه تا حج: عربستان پیشگیری را مبنای تصمیم گیری قرار می دهد» نوشت: هرساله در چنین روزی عربستان میزبان اولین گروههای زائران حج بود. در سایه ویروس همه گیر «کرونا» که جهان در حال رویارویی با آن است، برخی کشورها شهروندانشان را  پیش از ادای فریضه حج به احتیاط دعوت کرده اند.

این روزنامه افزود: کشورهای اسلامی هم همانند دیگر کشورهای جهان با احتیاط شدید با کووید -۱۹ که برنامه های بزرگ کشورهای جهان را تغییر داده، برخورد می کنند. نیتِ رفتن به حج در سایه هشدارهای صادره از سوی جناح های بهداشتی در جهان نیز از این موضوع مستثنا نیست.

الشرق الاوسط همچنین نوشت: عربستان اقدامات پیشگیرانه شدیدی را برای حفظ امنیت و سلامت زائران اماکن مقدسه اتخاذ کرده زیرا حج عمره را از چهارم مارس گذشته متوقف کرده و همزمان برگزاری نماز در مساجد در مقدمه آنها حرمین شریفین در مکه و مدینه را ممنوع و صدور ویزای عمره را نیز به حالت تعلیق درآورد.

روزنامه مذکور در ادامه آورد: در سایه توصیه های سازمان های بهداشتی در جهان مبنی بر کاهش تعداد تجمعات و اجرای اقدامات پیشگیرانه بهداشتی برای محاصره همه گیری، و علی رغم موفقیت جناح های ذیربط در عربستان برای مدیریت موفق جمعیت ها و سلامت زوار در طول سال های گذشته، شماری از کارشناسان بین المللی می پرسند: در سایه اوضاع کنونی که کنترل تجمعات کوچک دشوار است، حج امسال با وجود حضور تعداد عظیم زائران در یک محل کوچک و محصور در مشاعر مقدس، چگونه انجام خواهد شد ؟

«دکتر نزار باهبری» متخصص بیماری های واگیر دار به این روزنامه می گوید: در صورت برگزاری فریضه حج امسال، کنترل شیوع ویروس کرونا دشوار خواهد بود. ایجاد فاصله گذاری اجتماعی بین زائران در یک مکان کوچک و با جمعیت بالا بسیار دشورا است. این موضوع غیر از ویروس های دیگری است که به خودی خود در موسم حج منتشر می شود.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند