کرونا 49 برابر کشنده‌تر از آنفلوآنزا است

کدخبر: 344696
​اقتصاد نیوز:آمارهای ارائه شده توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها نشان داد که میزان مرگ و میر بر اثر ویروس کرونا در ایالات متحده 49 برابر بیشتر از آنفلوآنزا است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسکانیوز، اگرچه برخی از علائم آنفلوآنزا و کرونا ویروس با هم همپوشانی دارند؛ اما مقایسه میزان مرگ و میر کرونا و آنفلوآنزا نشان می دهد که ویروس کرونا چقدر بدتر است.

در سال گذشته حدود 0.1 درصد افراد مبتلا به آنفلوآنزا در آمریکا جان خود را از دست دادند؛ براساس آمار گزارش شده از موارد و مرگ و میر توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در حال حاضر میزان مرگ و میر در حدود 4.9 درصد است. این باعث می‌شود که متوسط ​​مرگ و میر 49 برابر بیشتر از آنفلوآنزا باشد.

میزان مرگ و میر آنفلوآنزا و کرونا ویروس در بین گروه‌های سنی بسیار متفاوت است و به نظر می‌رسد هر دو در بین افراد بالای 65 سال کشنده هستند. نمودار زیر نحوه این مقایسه را نشان می دهد.

 

در سطح جهان، موارد کروناویروس به 9 میلیون نفر رسیده و بیش از 469000 نفر جان باخته اند. آنفلوآنزا هر ساله میلیون ها انسان را آلوده کرده و هزاران نفر را می کشد؛ اما آمارها در مورد ویروس کرونا قدرت بیشتر آن را نشان می‌دهد.

تعداد افرادی که هر سال توسط آنفلوآنزا کشته می شوند به همان روشی که منجر به مرگ کووید-19 گزارش نشده است؛ اختلافی که می‌تواند هنگام مقایسه اعداد باعث سردرگمی شود.

سازمان کنترل و پیشگیری داروها تعداد کل عفونت های آنفلوآنزا در ایالات متحده را از طریق سیستم نظارت بر آنفلوآنزا، که داده ها را از شرکای ایالتی و محلی و پروژه های کل کشور با استفاده از مدل های بیماری عفونی جمع آوری و تخمین می زند.

تخمین‌ها یعنی احتمال مرگ بر اثر آنفلوآنزا در خارج از بیمارستان و سایر شرایطی است که در آن فرد بدون انجام آزمایش آنفلوآنزا درگذشتند. به همین دلیل، این رقم تا دو سال تاخیر خواهد داشت؛ زیرا محققان سازمان کنترل و پیشگیری داروها برای جمع آوری داده های آنفلوآنزا و بررسی گواهی های مرگ به زمان طولانی نیاز دارند.

براساس گزارشات سازمان کنترل و پیشگیری داروها در طول فصل آنفلوآنزای 2018-1980، حدود 35 میلیون نفر در آمریکا آلوده شده و حدود 34هزار نفر فوت کردند. در آن فصل از هر هزار نفری که به آنفلوآنزا مبتلا بودند، یک نفر مرد.

پایین آمدن اعداد بر اساس سن، داستانی پیچیده تر را نشان می دهد. در بین کودکان در هر 10 هزار نفر تقریباً یک مورد مرگ وجود داشت. در بزرگسالان بین 50 تا 64 سال از هر 10هزار فرد مبتلا به آنفلوآنزا، حدود شش نفر مردند. برای افراد 65 ساله و بالاتر، این میزان به 83 نفر از بین 10 هزار فرد افزایش یافت.

میزان مرگ و میر آنفلوآنزا بسته به نژادهایی که هر سال گردش می‌کنند متفاوت است. ویروس آنفلوآنزا به سرعت جهش می‌یابد، به همین دلیل این واکسن 100درصد مؤثر نیست و هر سال واکسن‌های جدید لازم است. بیش از 30‌درصد از بیماران کروناویروس آمریکایی بالای 85 سال درگذشتند.

به دلیل جدید بودن ویروس کرونا، محاسبه میزان مرگ و میر این بیماری ناشی از تقسیم تعداد فوت شده بر کل موارد تأیید شده است. اعداد موجود در نمودار فوق جدیدترین گزارش ژوئن از سوی سازمان کنترل و پیشگیری بیماری ها است. در آمریکا، ویروس کرونا بیش از 2.3 میلیون نفر را از زمان ابتلا به اولین مورد در 22 ژانویه آلوده کرده است.

میزان مرگ و میر کروناویروس به طور مداوم تغییر می کند و بسیاری از کارشناسان بهداشتی پیش بینی کرده اند که در صورت آزمایش و تأیید موارد خفیف و بدون علامت بیشتر، این نرخ کاهش می‌یابد.

روندی که بعید به نظر می‌رسد با آزمایش‌ها تغییر کند، میزان کشنده بودن این ویروس برای افراد مسن و دارای مشکلات بهداشتی است. از آنجا که ویروس در درجه اول از طریق قطرات منتشر شده و برای افراد بالای 80 سال کشنده است، خانه‌های سالمندان تبدیل به محل‌های خطرناک شده‌اند.

متوقف شدن انتشار آنفلوآنزا و ویروس کرونا

آنفلوآنزا و ویروس کرونا از طریق ذرات ویروس در قطرات ریز بزاق یا مخاطی گسترش می‌یابند. اگر فرد بیمار عطسه، سرفه یا با صدای بلند در فاصله 5 فوت شخص سالم صحبت کند فرد سالم آلوده می‌شود.

یک بیمار به طورمتوسط ​​2 تا 2.5 نفر دیگر را آلوده می‌کند. همین امر باعث می‌شود کووید-19 واگیردارتر از آنفولانزای فصلی باشد.

فاصله اجتماعی، خطر ابتلا به عفونت را محدود می کند و مثل همیشه شستشوی دست و عدم لمس صورت را فراموش نکنید. تحقیقات نشان می‌دهند که ماسک‌ها به طور قابل توجهی از انتقال ویروس جلوگیری می‌کنند.

تیتر یک
  • منحنی نرخ بازدهی در ۲۹ فروردین۱۴۰۰منتشر شد+نمودار

    اقتصادنیوز: امروز ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ با وجود اینکه حجم معاملات اوراق بدهی روندی کاهشی داشت، اما در بالای مرز ۲۰۰ میلیارد…

از دست ندهید
بلیط هواپیما