کدخبر: ۳۴۴۹۶۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

وقتی نمایندگان مجلس قانون مصوب خودشان را دور می‌زنند

اقتصادنیوز: واقعیت این است که بسیاری از مردم بر این باورند که نمایندگان مجلس پس از پایان دوره نمایندگی خود، بار خود را بسته و از جایگاه اجتماعی و مادی بسیار خوبی نیز بهره‌مند شده‌اند. حتی شائبه مادام‌العمربودن حقوق نمایندگان نیز به این مسئله بیشتر دامن زده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اعتمادآنلاین ، همواره این سوال پس از پایان دوره نمایندگی مجلس مطرح شده که نمایندگان پس از پایان دوره به چه کاری مشغول می‌شوند؟

واقعیت این است که بسیاری از مردم بر این باورند که نمایندگان مجلس پس از پایان دوره نمایندگی خود، بار خود را بسته و از جایگاه اجتماعی و مادی بسیار خوبی نیز بهره‌مند شده‌اند. حتی شائبه مادام‌العمربودن حقوق نمایندگان نیز به این مسئله بیشتر دامن زده است.

اما آنچه که امروز درخصوص نمایندگان مجلس دهم بعد از پایان دوره نمایندگی رخ داده است متفاوت‌تر از این موارد است و برخی از نمایندگان که پیش از راه یافتن به مجلس در وزارتخانه‌ها مشغول و کارمند رسمی دولت بودند باید به وزارتخانه محل خدمت خود بازگردند.

بر همین اساس از ۷ خرداد نامه پایان ماموریت این نمایندگان از مجلس صادر و باید به محل خدمت قبلی خود برگردند اما نکته‌ای که در این زمینه وجود دارد این است که وزارتخانه و یا سازمان مربوطه وضعیت این نمایندگان را بعد از گذشت حدود یک ماه از صدور نامه پایان ماموریت تعیین و تکلیف نکرده است که این امر یک تخلف اداری است و می‌تواند درخصوص بیمه و سنوات این کارمندان رسمی دولت که نماینده دور دهم مجلس بودند مشکلاتی را ایجاد کند.

از قرار معلوم نهاد ریاست‌جمهوری هرگونه انتصاب نمایندگان مجلس دهم را در وزارتخانه‌ها و سازمان‌های دولتی منوط به موافقت خود کرده است.

در همین خصوص یک منبع آگاه در یکی از وزارتخانه‌ها گفت: نهاد ریاست جمهوری در بخشنامه‌ای انتصابات داخل وزارتخانه را هم منوط به موافقت خود کرده است و ما الان برای تغییر چند مدیرکل در وزارتخانه که هر دو فرد عزل شونده و نصب‌شونده سابقه نمایندگی ندارند با مشکل مواجه شدیم.

وی ادامه داد: منافع و شرایط وزارتخانه ما ایجاب می‌کند که این تغییر در این زمان صورت گیرد تا خللی در انجام سیاست‌ها و برنامه‌های وزارتخانه ایجاد نکند اما با روندی که در پیش گرفته شده است مشخص نیست نهاد ریاست جمهوری چه زمانی با این انتصابات موافقت کند.

از طرفی دیگر برخی نمایندگانی که بازنشسته هستند و یا کارمند رسمی دولت نمی‌باشند در آستانه دریافت حکم مسئولیت هستند و شنیده می‌شود تلاش می‌شود برای افرادی که بازنشسته شدند مجوز بازگشت به کار گرفته شود. این درحالی است که نمایندگانی کارمند دولت وضعیت سازمانی آنها مشخص نیست.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند