کدخبر: ۳۴۵۳۲۶ لینک کوتاه

اف.بی.آی مطرح کرد: تلاش چینی ها برای به خدمت گرفتن محققان آمریکایی

اقتصادنیوز: پلیس فدرال آمریکا در گزارشی سفیر و دیپلمات‌های چینی را متهم کرد که بارها تلاش کرده‌اند تا محققان آمریکایی را به خدمت گرفته تا نتایج تحقیقات خود را به دانشگاه‌ها و موسسات چینی ارسال کنند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از فارس، پلیس فدرال آمریکا معتقد است که سفیر چین در آمریکا و دیپلمات‌های چینی در نیویورک در تلاش برای به خدمت گرفتن محققان آمریکایی هستند تا دانش تحقیقاتی و فناوری که در آمریکا به پیش برده‌اند را به موسسات و دانشگاه‌های چینی منتقل کنند.

پلیس فدرال آمریکا با اشاره به چند مورد به عنوان منبع گزارش خود خبر داد که یکی از این منابع به اف‌بی‌آی گفته که دو دیپلمات چینی در نشست علمی در بوستون حضور یافتند، جایی که آنها دنبال به خدمت گرفتن محققان جدید بودند.

سفیر و دیپلمات‌ها تنها افرادی نبودند که به دنبال به خدمت گرفتن محققان بودند. اف‌بی‌آی اعلام کرد که یک دانشمند علوم پایه که در نشست افتتاحیه بوستون به سخنرانی پرداخت سال‌هاست در تلاش است تا همکاران خود را که در زمینه ژنتیک مولکولی و سلول‌های بنیادی کار می‌کردند متقاعد کند تا نتایج تحقیقات خود را به موسسات چینی منتقل کنند.

سفارت چین در آمریکا به طور کامل این ادعای پلیس فدرال آمریکا را رد کرده و این اتهامات را جعلی و ساختگی توصیف کرد.

سال گذشته نیز «چارلز لیبر» رئیس دپارتمان شیمی دانشگاه هاروارد به خاطر رابطه پنهانی با دولت چین دستگیر شد.

وی که یکی از استاتید برجسته دانشگاه هاروارد بود متهم است که با راه اندازی آزمایشگاه، تحقیقات مدنظر چینی ها را انجام می‌داده است.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند