کدخبر: ۳۴۵۵۱۷ لینک کوتاه

پمپئو:

آمریکا متهم اصلی شیوع ویروس کرونا را چین می داند

اقتصادنیوز: اندیشکده «صندوق مارشال آلمان» مجمع موسوم به مجمع بروکسل را به صورت مجازی برگزار و با مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا گفتگو کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ وزیر امور خارجه آمریکا در این گفتگو بر لزوم اتحاد آمریکا و اتحادیه اروپا در اتخاذ سیاستی واحد در قبال چین تاکید کرد و پکن را تهدید فوری برای غرب ارزیابی نمود.

چین تهدیدی مشترک برای آمریکا و اروپاست

وزیر امور خارجه آمریکا در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: بنابراین شما شاهد واقع بینی بیشتری در قاره (اروپا) خواهید بود. در مورد تهدید حزب کمونیست چین باید بگویم که ما باید این چالش را با کمک یکدیگر حل کنیم همانطور که شرکای دو سوی اطلس (آمریکا و اروپا) بسیاری از چالش‌ها را حل کردند. من می‌خواهم در صحبت‌های امروز خود روی این موضوع تمرکز کنم. نخستین مطلب اطلاعات، آمار و حقایق است. ما باید به آنچه که رخ می‌دهد اذعان کنیم. من این ماه با وزرای امور خارجه کشور‌های عضو اتحادیه اروپا صحبت کردم و جمعه گذشته هم در کپنهاگ با آن‌ها صحبت کردم. در هر دو مورد من به بسیاری از واکنش‌ها درباره حزب کمونیست چین گوش کردم. من یک سری از واقعیت‌ها را تشریح کردم. من درباره اقدامات تحریک آمیز ارتش آزادیبخش خلق (چین) صحبت کردم که ادامه تجاوز گری آن در دریای جنوبی چین، درگیری‌های مرزی مرگبار در هند، برنامه هسته‌ای غیر شفاف و تهدیدات علیه همسایگان صلح طلب را شامل می‌شود.

از نظر آمریکا چین در شیوع کرونا متهم اصلی است

وی در ادامه اظهارات خود گفت: این‌ها واقعیت هستند، اما باعث حصول به این نتیجه می‌شوند که آمریکا اروپا را وادار نمی‌کند که بین جهان آزاد و نگرش خودکامه و مستبدانه چین یکی را انتخاب کند بله این چین است که چنین انتخاباتی را عرضه می‌کند. آمریکا در تشخیص عواقب ظهور چینِ مستبد برای ما و جوامع آزاد ما کُند عمل کرد، اروپا نیز تعلل کرد، اما اقدام حزب کمونیست در لاپوشانی و پنهان کاری درباره ویروس کرونا باعث بیداری همه شده است درحالی که این ویروس از شهر ووهان چین شیوع یافت و اکنون باعث کشته شدن ده‌ها هزار نفر از مردم ما و صد‌ها هزار نفر از مردم جهان شده است. اروپایی‌ها مثل آمریکایی‌ها اکنون شروع کردند حرف خود را بیان می‌کنند. کمیسیون سرویس اقدام خارجی در بهار گذشته بود که چین را به عنوان یک رقیب سیستمی معرفی کرد. این اذعان بسیار اهمیت دارد. سرویس اطلاعاتی لیتوانی در ارزیابی تهدید ملی در سال ۲۰۱۹ برای نخستین بار چین را به عنوان تهدید احتمالی تشخیص داد و در سال ۲۰۲۰ هم این کار را تکرار کرد. گروه هفت، قانون امنیت ملی چین را محکوم کرد که براساس آن هنگ کنگ را هدف قرار می‌دهد. من قویا از اتحادیه اروپا تشکر می‌کنم که از کاراز تبلیغات نادرست چین درباره بیماری همه گیر انتقاد کرد.

آمریکا و اتحادیه اروپا سازکار جدیدی برای مقابله با چین باید طراحی کنند

مایک پمپئو افزود: خشنودم که امروز اعلام کنم آمریکا پیشنهاد جوزپ بورل، مسئول ارشد سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای ایجاد «گفتگو بین آمریکا و اروپا» درباره چین را پذیرفته است. من از این پیشنهاد به وجد آمده ام. گفتگوی آمریکا و اروپا درباره چین، ساز و کار جدیدی برای بحث و گفتگو درباره نگرانی‌هایی است که ما درباره تهدیدات چین علیه غرب و ایده آل‌های دموکراتیک مشترکمان داریم. مشتاقم که هر چه سریعتر، این گفتگو را با جوزپ بورل آغاز کنم. دعوت من از دوستان اروپاییِ آمریکا آن است که از این ارزش‌ها در مقطع زمانی کنونی دفاع کنند و اینکه آن‌ها دنیای خوبی را برای آینده شکل دهند؛ همانطور که در گذشته این کار را کردند. ما در کنار یکدیگر از این ارزش‌ها دفاع خواهیم کرد.

توافق و روابط تجاری پکن و واشنگتن به دلیل شیوع ویروس جدید کرونا با چالش‌های زیادی روبه‌رو شده است و ترامپ مقصر اصلی گسترش سریع این بیماری را چین می‌داند، چیزی که پکن به شدت آن را رد می‌کند.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند