لبنان سفیر آمریکا را احضار کرد

کدخبر: 345743
اقتصاد نیوز : وزارت خارجه لبنان روز یکشنبه «دورتی شیا» سفیر آمریکا در این کشور را به سبب سخنان تحریک‌آمیز علیه لبنانی‌ها و دخالت واشنگتن در امور داخلی لبنان احضار کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین ،‌ «ناصیف حتی» وزیر خارجه لبنان، سفیر آمریکا در این کشور را به سبب اظهارات خصمانه و تحریک‌آمیز اخیر وی علیه لبنان به این وزارتخانه فراخواند.

 طبق این گزارش،‌ حتی قرار است، فردا (دوشنبه) با سفیر واشنگتن در وزارت خارجه لبنان دیدار و به وی ابلاغ کند که طبق کنوانسیون وین،‌ دخالت سفیر در امور داخلی کشوری دیگر جایز نیست. همچنین سخنان تحریک‌آمیز او علیه طیفی از لبنانی‌ها که در قدرت حضور دارند،‌ برخلاف موازین بین‌المللی است.

سخنان تحریک‌آمیز اخیر سفیر واشنگتن در بیروت با واکنش‌های گسترده‌ای در لبنان روبه‌رو شده است.

«حسن فضل‌الله» نماینده وابسته به حزب الله در مجلس لبنان نیز سخنان اخیر سفیر آمریکا در این کشور را نقض آشکار حاکمیت لبنان عنوان کرد.

وی تاکید کرد:‌ اقدامات تحریک‌آمیز و تلاش آمریکا برای گمراه‌ کردن سایرین، تلاشی مذبوحانه برای سرپوش گذاشتن بر نقش توطئه‌آمیز این کشور در خصوص کاهش ارزش پول ملی لبنان است.

سفیر آمریکا در بیروت جمعه گذشته در سخنانی تلویزیونی مدعی شد که «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان ثبات این کشور را تهدید می‌کند و حزب‌الله مانع حل بحران اقتصادی در این کشور است.

وی همچنین تهدید کرده که تحریم‌های آمریکا ممکن است شامل طوائف و جریانات لبنانی همپیمان و حامی حزب‌الله نیز بشود.

شیا گفته بود که واشنگتن از دولتی که در آن حزب الله حضور نداشته باشد، حمایت می کند.

پیشتر هم سخنان و اقدامات مداخله‌جویانه سفیر آمریکا در بیروت مورد انتقاد گروه‌های لبنانی و نمایندگان پارلمان این کشور قرار گرفته بود.

در جریان تشکیل کابینه جدید لبنان، سفیر آمریکا در دیدار با مقامات رسمی این کشور خواستار تعیین نامزد مورد حمایت آمریکا برای تصدی پست معاونت رئیس بانک مرکزی لبنان شده و از دولت این کشور خواسته بود از اختیارات و سهم خود در اداره امور مالی و پولی کشور استفاده کرده و این نامزد را انتخاب کند.  

از دست ندهید
بلیط هواپیما