چرا قم قرنطینه نشد؟

کدخبر: 345797
اقتصادنیوز :‌رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت گفت :‌برخی از واژه قم‌هراسی استفاده می‌کنند، این سخن نادرستی است همانطور که ووهان‌هراسی و تهران‌هراسی وجود ندارد برخی به دنبال ایجاد تشویش هستند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس ، کیانوش جهانپور ،با بیان این که در هفته پایانی بهمن از استان‌های قزوین یزد، اصفهان مواردی گزارش شد  ‌تست موارد مشکوک مثبت نبود تا اینکه روز 29 بهمن گزارشی از ذات‌الریه از شهر قم به ما اعلام شد که پس از انجام تست و تست مجدد سی‌ام بهمن قبل از ظهر وقتی آقای دکتر نمکی از هیأت دولت برگشتند مثبت بودن کرونای این دو مورد قطعی شد و در کمترین فاصله زمانی ممکن این خبر از دو خبرگزاری رسمی کشور اعلام شد و پس از دو ساعت هر دو مورد جان باختند که این خبر نیز پس از فوت این افراد اعلام شد  گفت :‌معتقدم با اعلام این خبر، همه تحلیل‌های چند هفته‌ای که همه دنیا اعلام می‌کردند که جمهوری اسلامی آمار را به خاطر راهپیمایی و انتخابات اعلام نخواهد کرد نقش بر آب شد.

وی ادامه داد :‌ اینکه بخواهیم بگوییم قطعا کرونا یک کانون شیوع داشته و آن هم قم بوده صحیح نیست ولی بهرحال قم هم یکی از آنها بود، کسی نمی‌تواند ساعت دقیق ورود ویروس را اعلام کند، ویروس دوره نهفتگی و کمون دارد و بیمار هم مراورده مستقیم با چین نداشته مشخص می‌شود که به طور غیر مستقیم مشاهده شده است بررسی‌ها نشان می‌دهد سه کانون شیوع وجود داشته است اما یکی از آنها قم بوده است.

به گفته جهانپور قم شهر پرترددی است و مراودات زیادی دارد و شهر فعال اقتصادی است، این خطر در عسلویه و تهران و سایر شهرها احساس می‌شد اما با اندک تاخیری در تهران این بیماری مشاهده شد، بیشترین تردد خارجی در تهران است و انتظار می‌رفت در تهران این بیماری شروع شوآف اصل موضوع این ایت که کرونا انگ نیست. کرونا هم بیماری است که فرد مبتلا علم و آگاهی دراین خصوص نداشته و عامدانه این کار را نکرده است. برخی از واژه قم‌هراسی استفاده می‌کنند، این سخن نادرستی است همانطور که ووهان‌هراسی و تهران‌هراسی وجود ندارد برخی به دنبال ایجاد تشویش هستند.

این بیماری کلید خورده است، و کسی عامدانه آن را منتقل نکرده است ما کمترین پروازها را به نسبت برخی کشورهای همطراز داشته‌ایم و به ووهان نیز پروازی نداشته‌ایم و ممکن است بیماری با واسطه به کشور وارد شده باشد. برخی از کشورها حتی ساختار شناسایی را ندارند و شناسایی بیماری را اُفت می‌دانند. متاسفانه در برخی از مناطق کشور نیز چنین دیدگاهی وجود دارد در صورتی که ابتلا به کرونا انگ نیست. وقتی فردی مبتلا شود و خانواده نیز ناخواسته مبتلا شود احساس گناهی وجود ندارد و حتی اگر یکی از اعضای خانواده فوت کرد نبای احساس گناه به وجود بیاید. ما آستان بوس حرم حضرت معصومه (س) هستیم و می‌بینید که مسجد کوفه هم تعطیل است و محدودیت‌های در عراق وجود دارد و در این کشور این حاشیه‌سازی‌ها وجود نداشت. 

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید