العربی‌الجدید گزارش داد؛

افشای جزئیات «اصلاحات سفید» الکاظمی

کدخبر: 346219
اقتصادنیوز؛ العربی‌الجدید در گزارشی به جزئیات «مقاله اصلاحات سفید» مصطفی الکاظمی پرداخته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از شفقنا؛ العربی الجدید نوشت: «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق در نظر دارد  اصلاحات جدیدی را که جنبه های اقتصادی، مالی و حتی امنیتی را شامل می شود، اجرا کند و شاید مهمترین آنها- براساس گفته یک مقام مسئول عراقی-  عزم جدی وی برای برکناری دهها مسئول مهم در وزارتخانه ها وسازمان های مختلف با رتبه مدیرکل، معاون وزیر و روسای بخش ها باشد و گمان می رود که بیشتر افرادی که برکنار می شوند، از حمایت نیروها و احزابی برخوردار باشند که در سال های گذشته برای تصدی این پست ها معرفی شده بودند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا،  این در حالی است که تاکیداتی وجود دارد مبنی بر اینکه بسته اصلاحات مصطفی الکاظمی شامل مکلف کردن شورای عالی قضایی این کشور برای تشکیل کمیته هایی جهت بررسی معاملات مالی تعدادی از وزارتخانه ها و نهادهای دولتی نیز می شود. همچنین پیش بینی می شود که آن تصمیمات به تنش بیشتر میان الکاظمی و نیروها و احزاب سیاسی در این کشور بویژه پس از بازداشت شماری از  نیورهای کتائب حزب الله عراق در جنوب بغداد منجر گردد.

«مقاله اصلاحات سفید» اصطلاحی است که الکاظمی برای اصلاحات جدید خود در یکی از جلساتش در بغداد به کار برده است و به اقدامات دولتش با هدف مقابله با وضعیت نقصان و ناکارآمدی موجود در داخل دولت عراق اشاره داردو علی رغم اینکه جزئیات آن اقدامات هنوز مشخص نشده، اما تحلیلگران بر این باورند که الکاظمی که از هیچ فراکسیون و یا حزب سیاسی در داخل پارلمان برخوردار نیست، در امر پیشبرد این اصلاحات به اعتراضات مردمی تکیه می کند و این در حالی است که پرداخت حقوق ۱۰ میلیون کارمند و بازنشسته به دلیل کاهش قیمت نفت و کاهش بیش از ۷۰ درصدی درآمدهای عراق به تاخیر افتاده است زیرا عراق ماهانه به ۴ میلیون و هفتصد میلیارد دلار به عنوان بودجه عملیاتی نیاز دارد در حالی که درآمد نفت در دو ماه گذشته تنها حدود یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بوده  است. وکاظمی می گوید که مسئولیتش ایجاب می کند که راه حل هایی برای تامین حقوق عراقی ها در پنج ماه آتی پیدا کند.

یک مقام مسئول در دفتر نخست وزیر عراق در تماس تلفنی با العربی الجدید فاش کرد: مقاله اصلاحات مورد نظر که هنوز در دست اصلاح است، شامل اصلاحات مالی، اقتصادی و اداری می شود که برخی از آنها به پشتیبانی میدانی نیروهای عراقی هم نیاز است از آن جمله به کنترل درآوردن گذرگاههای مرزی توسط دولت عراق و تعقیب مافیای قاچاق نفت و فرآورده های آن .

این منبع افزود: این مقاله شامل نقشه راهی برای تقویت منابع دولت به شکل فوری از طریق بخش های صنعت، کشاورزی، گردشگری به همراه گذرگاهها، گمرک، بخش ارتباطات و ترغیب سرمایه گذاری و بخش خصوصی و کمک گرفتن از کشورهای بزرگ و اعطای مهلت به عراق برای بازپرداخت بدهی هایش می شود.

منبع یاد شده با اشاره به اینکه یک گروه کاری به ریاست الکاظمی و عضویت شماری از وزرا و مشاوران تاکنون ۳ جلسه در خصوص اصلاحات مورد نظر برگزار کرده اند، افزود: تصمیمات پیش بینی شده به صورت متوالی و زنجیره وار صادر خواهد شد و احتمالا اولین تصمیم اواخر هفته جاری یا هفته آینده صادر شود که شامل برکناری مسئولان و انتصاب عده ای دیگر به جای آنها می شود.

این منبع افزود: از سوی دیگر  احتمال می رود مقاله اصلاحات الکاظمی با مخالفت احزاب سیاسی روبرو شود. علاوه بر این باعث کاهش اعتماد به ایران در زمینه واردات و حمایت از تولیدات ملی عراق هم می شود اما برخی از آن تصمیمات به تصویب مجلس نیاز دارند که باعث بروز مشکل در برابر آنها می گردد.

«محمد البلداوی» عضو پارلمان عراق از ائتلاف الفتح به العربی الجدید می گوید: قوه مجریه و فراکسیون های سیاسی هنوز در جریان جزئیات این اصلاحات قرار نگرفته اند ومنتظر آن هستنداما اگر مقاله اصلاحات الکاظمی علیه جناح ها و شخصیت های مشخصی باشد، در آن صورت هرگز اصلاح نخواهد بود بلکه خرابی است بنابراین به توافق سیاسی در این خصوص نیاز است.

با این حال فراکسیون سائرون به رهبری مقتدی صدر اعلام کرده است که از الکاظمی تازمانی که هدف ساخت دولت نهادهای واقعی را دنبال کند، حمایت می کند.محمود الزجراوی نماینده این ائتلاف در این باره می گوید: برخی جناح ها و شخصیت های سیاسی از قبل با این مقاله مخالفت خواهند کرد زیرا  از هر اصلاحی که باعث کاهش نفوذ آنها در نهادهای دولتیشود، متضرر خواهند شد. تصمیمات مورد انتظار الکاظمی تا زمانی که حاوی طرح اصلاحی باشد، از حمایت سیاسی بزرگ و پشتیبانی مردمی برخوردار خواهد بود.

در سوی دیگر «محمد التمیمی» کارشناس امور سیاسی عراق هم در این باره می گوید: نشانه های اولیه تصمیمات مورد نظر الکاظمی در قالب مقاله اصلاحات سفید، به نظر می رسد به وعده های حیدرالعبادی بسیار شبیه باشد که به دلیل مخالفت های سیاسی نتوانست آنها را عملی کند.

وی می افزاید: الکاظمی در اجرای اصلاحات واقعی و ایجاد تغییر در عرصه کلی نهادهای دولتی، با مشکلات بسیار بزرگی روبرو خواهد شد و احتمال می رود که مقاله اصلاحات سفید الکاظمی باعث باز شدن درب تقابل نخست وزیر و برخی نیروها، احزاب سیاسی و گروهها گردد بویژه آنهایی که معتقدند که هرگونه اصلاحی از این دست، آنها را هدف قرار می دهد.

 

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید