کدخبر: ۳۴۶۲۳۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

واکنش یک عضو شورا به انتقادات یک درجه‌دار ارتش/ شورا پادگان نیست که رییس داشته باشد

اقتصادنیوز :‌برای نخستین بار نیست که یک مقام دولتی یا حکومتی پس از نقد اعضای شورا با ادبیاتی غیرمعمول اعضای شورای شهر را مورد خطاب قرار داده و دانش تخصصی آنها را زیر سئوال می برد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  اسکان نیوز، روز گذشته نیز پس از انتقاداتی که اعضای شورای شهر به توافق شهرداری و ارتش در  خصوص انتقال پادگان 06 کردند و خواستار شفاف‌سازی این قرارداد شدند. امیرخرم طوسی مدیرعامل بنیاد تعاون آجا این انتقادها را سیاسی دانست و خطاب به منتقدان گفت: با چه عقلی کسانی که تخصص ندارند، به موضوعی ورود کرده و تصمیمی را که در سطح بالا گرفته شده، زیر سئوال می برند؟ به نظر می‌رسد در شورای شهر انضباطی وجود ندارد زیرا این این افراد حرمت رئیس خودشان را هم نگه نمی‌دارند چه برسد به ما.

حسن خلیل آبادی عضو شورای شهر تهران در خصوص این که چرا این روزها هر نهاد و سازمانی حتی شهرداری  با شورای شهر که اعضای آن از سوی مردم انتخاب شدند و رای مردم به این نهاد قدرت داده با این ادبیات سخن می گویندبه اسکان نیوز گفت: این داستان مفصل است. متاسفانه زمانی که  نگاه مردم‌سالارانه و مبتنی بر دموکراسی ضعیف می‌شود، هرکسی به خود اجازه می‌دهد به نهادهای منتخب مردم تعرض کند. دستگاه‌های دولتی فکر می‌کنند شورا مانند اداره است و سلسله مراتب دولتی بر آن حاکم است یا نهادهای نظامی گمان می‌کنند شورا پادگان است و باید به فرمان رئیس بود. اما شورا نهادی مردمی است و اعضای شورا نیز منتخبان مردم هستند.

او ادامه داد: آن هم در دوره‌ای که این شورا بالاترین رأی را از مردم کسب کرد. شورا پادگان نیست که رئیس داشته باشد یا وزارتخانه نیست که هر چه وزیر بگوید باید چشم گفت. این نوع سخنان نشان می‌دهد هنوز پس از بیش از دو دهه از آغاز فعالیت شوراها مسئولان ما از جایگاه شورا و ساختار آن آگاه نیستند، حتی از حقوق خودشان به عنوان یک شهروند اطلاعی ندارند. حتی اگر به ما رأی نداده باشند در انتخابات شوراها که شرکت کرده‌اند. این برخوردها نشان می‌دهد به هویت و حقوق شهروندی خودشان آشنا نیستند و به رأی خودشان هم جفا می‌کنند.

خلیل آبادی تاکید کرد:  ما به عنوان نمایندگان مردم موظف هستیم حق عمومی و خصوصی شهروندان را محافظت کرده و اگر احساس کردیم به این حق تعرض می‌شود، پاسدار این حقوق باشیم.  

او در خصوص برخی رفتارهای مشابه که از سوی مسئولان شهری با شورا می شود گفت: احترام امام زاده به متولی اش است و شهرداری مشروعیت خود را از شورا می گیرد. در حال حاضر هر ده و روستایی شورا دارد.

شورایی که باید بر عملکرد شهرداری نظارت داشته باشد و باعث ایجاد شهرداری می شود. و شهرداران منتخاب شوراها هستند اما  این که شهرداری نیز درک درستی از وظایف شورا ندارد به مظلومیت ما اضافه می‌کند.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند