کدخبر: ۳۴۶۸۴۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

انتقاد تند رئیس‌جمهور اسبق آمریکا به اشغالگری اسرائیل

اقتصادنیوز؛ «جیمی کارتر» رییس جمهوری اسبق آمریکا طرح رژیم اسرائیل برای الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری را محکوم کرد.

جیمی کارتر

به گزارش اقتصادنیوز دبه نقل از ایرنا، جیمی کارتر اظهار کرد که الحاق اراضی فلسطینی به منزله مصادره گسترده و غیرقانونی اراضی فلسطینی است.

وی گفت که این طرح باید متوقف شود و طرفین اسرائیلی و فلسطینی به میز مذاکرات سازش با تکیه بر قوانین و قطعنامه‌های بین‌المللی بازگردند.

کارتر توسعه‌ طلبی‌های رژیم اسرائیل در کرانه باختری طی سال‌های گذشته را محکوم و تأکید کرد که شهرک‌سازی رژیم اسرائیل تهدید و خطری جدی برای کشور آینده فلسطین خواهد بود.

کارتر اظهار کرد که الحاق کرانه باختری یعنی پایان راه حل تشکیل دو کشور که اجماع بین‌المللی بر سر آن وجود دارد و اینگونه هرگونه شانس ایجاد راه حلی عادلانه برای نزاع در فلسطین نیز از بین خواهد رفت.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا ۲۸ ژانویه ۲۰۲۰ (۸ بهمن ۹۸) در کنفرانس مطبوعاتی مشترک خبری با نتانیاهو در کاخ سفید از طرح ننگین “معامله قرن” رونمایی کرد.

نتانیاهو ۱۷ مه ۲۰۲۰ (۲۸ اردیهبشت ماه) در کنست رژیم اسرائیل اعلام کرده بود:دیگر زمان الحاق شهرک‌های یهودی‌نشین در کرانه باختری به خاک اسرائیل فرا رسیده است.

سرانجام نخست وزیر رژیم اسرائیل یک هفته پس از این سخنرانی اعلام کرد که الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری یکم ژوئیه انجام می‌شود و تغییری در این برنامه ایجاد نخواهد شد؛اما به دنبال موج شدید مخالفت‌ها و محکومیت‌های جهانی و داخل فلسطین، اجرای آن به تأخیر افتاد.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند