کدخبر: ۳۴۷۱۰۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سکته مغزی ناشی از ویروس کرونا ۸ برابر آنفلوانزا است

اقتصادنیوز :‌هم آنفلوانزا و هم کووید ۱۹ می‌توانند ریسک سکته را افزایش دهند اما مطالعات نشان می‌دهد احتمال بروز سکته ناشی از کرونا ویروس ۸ برابر بیشتر است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر ، محققان مرکز پزشکی ویل کورنل نیویورک دریافتند در بین بیش از ۱۹۰۰ بیمار مبتلا به کووید ۱۹، ۱.۶ درصد دچار سکته مغزی شدند در حالی که این رقم در بین حدود ۱۵۰۰ بیمار مبتلا به آنفلوانزا شدید ۰.۲ درصد بود.

«نیل پاریک»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «پزشکان و متخصصانی که از بیماران مبتلا به عفونت COVID-۱۹ مراقبت می‌کنند باید نسبت به علائم و نشانه‌های سکته مغزی هوشیار باشند چراکه تشخیص سریع در درمان مؤثر سکته مغزی نفش دارد.»

وی در ادامه می‌افزاید: «اساساً نتایج ما از این نظریه حمایت می‌کند که عفونت کووید ۱۹ به مراتب شدیدتر از عفونت آنفلوانزا است.»

در این مطالعه، تیم تحقیق وقوع سکته مغزی را در بین بیماران کووید ۱۹ و بیماران آنفلوانزا در دو بیمارستان نیویورک سیتی بررسی کردند.

به گفته محققان، عفونت‌ها و سایر مشکلات التهابی از فاکتورهای پرخطر سکته مغزی هستند از این‌رو بروز سکته در بیماران کووید ۱۹ عجیب نیست. از سوی دیگر، بیماری کووید ۱۹ با لختگی خون مرتبط است که می‌تواند ریسک سکته را افزایش دهد.

 محققان متوجه شدند در برخی بیماران، سکته مغزی ممکن است اولین نشانه کووید ۱۹ باشد. خبر خوب آن است که سکته مغزی در درصد بسیار کمی از بیماران کووید ۱۹ اتفاق می‌افتد.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند