گزارش سی‌ان‌ان

چرخش اروپا از غرب به شرق؛ چین جایگزین آمریکا می‌شود؟

کدخبر: 347247
اقتصادنیوز؛ سی‌ان‌ان در گزارشی تحلیل کرد که شکاف در روابط بین ترامپ و اروپا در حال عمیق تر شدن است و به نظر می رسد که اروپا در حال فاصله گرفتن از ایالات متحده و روی آوردن به یک قدرت جهانی دیگر است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از شفقنا؛ سی‌ان‌ان می‌نویسد: بیش از ۷۰ سال از اتحاد آتلانتیک به عنوان پایه و اساس ناگسستنی ثبات روابط اروپا و ارزشهای نظم غرب به رهبری ایالات متحده می گذرد اما به نظر می رسد در سال  ۲۰۲۰  نوع روابط دو طرف این اتحاد دیرینه در حال تغییر است.

بنابراین گزارش، در اوایل این هفته ، اتحادیه اروپا از قرار دادن  نام ایالات متحده در لیست کشورهای امن در دوران کرونا خودداری کرد. این تصمیم وقتی بیشتر بحث برانگیز شد که اروپا، چین را با پیش شرط تمهیدات متقابل تایید کرده است.

مقامات اتحادیه اروپا تأکید می کنند که این یک تصمیم سیاسی نبوده و کاملاً مبتنی بر شواهد اپیدمیولوژیک است و از این طریق در تلاشند که ترامپ را آرام کنند. با این حال ، بسیاری بر این باورند که بروکسل می توانست ظاهر این تصمیم را برای مخاطبان آمریکایی جذاب تر کند. گرچه  یک دیپلمات اتحادیه اروپا می گوید: نام  کشور چین، برای خوشحال نگه داشتن ایالات متحده در لیست اولیه کشورهای امن نیست.

با این تصمیم ورود مسافران آمریکایی برای مدت زمان نا معلومی به اتحادیه اروپا امکان پذیر نخواهد بود.

سی ان ان می نویسد این خود شاهدی بر گسست  روابط طرفین پیمان اتلانتیک است.

از سوی دیگر واشنگتن هم این روزها کمتر به مسایل اروپا علاقه نشان می دهد و اروپا هم  به طور فعال به دنبال استقلال دیپلماتیک بیشتری از آمریکا است و این مساله درمورد  ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا صادق است.

کشورهای اتحادیه اروپا با فاصله گرفتن از آمریکا، به چین به عنوان یک شریک استراتژیک و اقتصادی نزدیک تر شده اند و برای متعادل کردن روابط خود با چین روابط با دیگر  ابر قدرت جهان را کاهش داده اند.

بنابراین گزارش، در چند سال گذشته شواهد زیادی وجود دارد که اتحادیه اروپا در مسائل مهم و بین المللی گیر کرده است. توافق نامه اقلیمی پاریس ، توافق هسته ای ایران و ۵G  نمونه های خوبی است که جایگاه اتحادیه اروپا ، ایالات متحده و چین را نشان می دهد.

یکی از مقامات بروکسل که روی سیاست خارجی اتحادیه اروپا کار می کند گفت:  فاصله از اروپا به عنوان یک اولویت ژئوپلیتیکی از زمان باراک اوباما  آغاز شد. اوباما به عنوان رئیس جمهور  علاقه ای به خاورمیانه نداشته است اما خاورمیانه از نظر جغرافیایی مساله اروپا است. اوباما  اولویت های خود را از اروپا به چین و آسیا منتقل کرد.

سی ان ان می نویسد : اتحادیه اروپا در تلاش است تا در زمینه امنیت و دفاع از آمریکا مستقل شود.  از سوی دیگر ترامپ سعی می کند با حملات خود به اعضای اروپایی ناتو و همچنین با اقدامات اقتصادی و تجاری، چنین تلاشهایی را تضعیف کند.

این مقام اتحادیه اروپا ادامه می دهد: موضع ترامپ در مسایل بین المللی مهم مانند ایران و کاهش مسئولیت آمریکا در امنیت اروپا، اروپایی ها را به سمت فاصله گرفتن از آمریکا سوق داده است و به این باور رسانده که راه خود را در جهان پیش ببرند.

مجموع این عوامل باعث شده است تا اتحادیه اروپا و رهبران کشورهای عضو به انتخاب جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا امید داشته باشند چرا که او طرفدار چند جانبه گرایی است و انتظار این است که او روابط بین ایالات متحده و اروپا را تقویت کند. با این حال ، پیروزی بایدن هیچ راه حل فوری برای بهبود این روابط ارائه نمی دهد. یک دیپلمات اتحادیه اروپا می گوید: سوال واقعاً این نیست که آیا این انتخاب می تواند روابط را به جایی که بوده برگرداند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اما درباره احتمال شکاف در روابط تاریخی آمریکا و اروپا گفت: ایالات متحده و اتحادیه اروپا مشارکتی پایدار و محکم دارند که مبتنی بر ارزش ها و حکومت های دموکراتیک مشترک و احترام به حقوق بشر،  قانون ، روابط اقتصادی عمیق ، و تعهد به رفاه و امنیت بین طرفین اتلانتیک است. این مشارکتی دیرینه و حیاتی است .

سی ان ان در پایان می نویسد: البته این شواهد و اتفاقات  هیچ یک بدان معنی نیست که اتحاد بین اروپا و آمریکا به کلی متوقف خواهد شد. ایالات متحده همیشه نسبت به چین متحد مهمتری برای اروپا خواهد بود و شیوع کرونا خود به برنامه های بزرگ اتحادیه اروپا برای تعامل بیشتر با چین ضربه زده است. با این حال اروپا می خواهد به جایگاهی جدید در صحنه جهانی دست یابد به ویژه در شرایطی که نقش جهانی ایالات متحده ذاتاً غیرقابل پیش بینی شده است. این مساله می تواند خبر خوبی باشد برای کسانی که پیشتر این دو قدرت بر علیه آنها با هم متحد بودند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما