تظاهرات مردم عراق علیه توهین سعودی‌ها به آیت‌الله سیستانی +فیلم‌وعکس

کدخبر: 347301
اقتصادنیوز؛ صدها نفر از مردم عراق در بغداد، در اعتراض به اهانت روزنامه الشرق‌الاوسط به مرجعیت عالی شیعیان در عراق علیه سیاست‌های آل سعود تظاهرات کردند.
به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ شماری از شهروندان عراقی، امروز (یک‌شنبه - ۵ ژوئیه) در اعتراض به اهانت روزنامه سعودی «الشرق الاوسط» به مرجعیت عالی شیعیان در عراق در پایتخت این کشور تظاهرات کردند.

خبرنگار شبکه «المعلومه» گزارش داد که شماری از شهروندان عراقی در بغداد در محکومیت اقدام روزنامه سعودی در انتشار کاریکاتور موهن به آیت‌الله سیستانی تظاهرات کردند و علیه سیاست‌های آل سعود و دخالت‌های عربستان در امور داخلی عراق و تعدی رسانه‌های سعودی به نمادها و سمبل‌ها ارزشمند عراق شعار سر دادند.

شرکت‌کنندگان در این تظاهرات، پلاکاردهایی در محکومیت سیاست‌های ریاض و واشنگتن علیه عراق در دست داشتند.

به نوشته کاربران فعال در شبکه اجتماعی «توئیتر»،  تظاهرات‌کنندگان تلاش کردند تا از یکی از ورودی‌های منطقه سبز وارد شوند  تا مقابل سفارت عربستان سعودی در اعتراض به سیاست‌های مداخله جویانه ریاض در امور عراق تجمع کنند. این اقدام آنها با واکنش نیروهای امنیت و پلیس عراق همراه شد.

برخی شاهدان عینی می‌گویند که پلیس با استفاده از باتوم، ماشین‌های آب‌پاش و گاز اشک‌آور تلاش کرد تا مانع ورود تظاهرات‌کنندگان خشمگین به این منطقه شود اما سرانجام شماری از معترضان موفق شدند وارد منطقه سبز شوند و پلیس را به عقب برانند.

از چند ساعت پیش شماری از شهروندان عراقی و شیوخ عشایر مختلف عراق در اعتراض به اهانت عربستان به آیت الله سیستانی به خیابان های بغداد آمده بودند و شعارهایی علیه سیاست‌های آل سعود و در حمایت از مرجعیت سر می‌دانند. به تدریج بر شمار معترضان افزوده شد.

از شب پیش، کاربران شبکه‌های اجتماعی برای برگزاری این تظاهرات فراخوان داده بودند.

منابع محلی عراق می‌گویند که در حال حاضر معترضان پس از ورود به منطقه سبز در حال حرکت به سوی سفارت عربستان سعودی در بغداد هستند.

خبرنگار شبکه العهد از زخمی شدن شماری از تظاهرات‌کنندگان مقابل منطقه سبز بغداد به دست نیروهای امنیتی خبر داد.


پایگاه اطلاع‌رسانی جنبش النجباء با انتشار این عکس از یک تظاهرات‌کننده زخمی در جریان اعتراضات امروز نوشت: اخباری تایید نشده از برخی منابع محلی حکایت از آن دارد که شماری از لباس شخصی‌ها هم تظاهرکنندگان را مورد حمله قرار داده‌اند.

بر اساس این گزارش در بیانیه پایانی اعتراضات ضد سعودی امروز در منطقه سبز بغداد، تظاهرات‌کنندگان بر لزوم اقدام بین المللی دولت عراق در توقف تکرار فعالیت‌های خصمانه عربستان و دخالت در امور داخلی عراق تأکید کردند.

روزنامه سعودی الشرق الاوسط جمعه پیش، اقدام به انتشار کاریکاتوری موهن از آیت‌الله سیستانی کرد که با محکومیت شدید از سومی مقامات عراقی همراه شد و این اهانت به مرجعیت، خشم و نفرت محافل سیاسی و همچنین کاربران شبکه‌های مجازی در عراق و خارج آن را برانگیخت.

این در حالی است که هنوز دولت عراق به صورت رسمی هیچ واکنشی به این اهانت، از خود نشان نداده است و تنها شخصیت‌های سیاسی در بیانیه‌هایی جداگانه این اقدام الشرق الاوسط را محکوم کرده‌اند.

«سعد الکعبی» کارشناس عراقی می‌گوید: سکوت دولت در قبال این اهانت سعودی، تعجب‌برانگیز است و عدم نشان دادن یک واکنش رسمی بیانگر موافقت دولت با این اهانت و موجب باز شدن باب اهانت‌های بیشتر به سمبل‌ها و نمادهای ملی عراق می‌شود.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما