کدخبر: ۳۴۷۹۸۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

نگاه تحلیلی به ماسک زدن رهبری

اقتصادنیوز: محمد جعفر محمدی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد تهران واحد غرب در یادداشتی به تحلیل ماسک زدن مقام معظم رهبری پرداخت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از شفقنا، در این یادداشت آمده است:

در بحبوحه دودستگی آمریکا بر سر ماسک زدن یا نزدن، رهبر معظم انقلاب در ارتباط تصویری با مسئولان قضایی ضمن توصیه اکید به زدن ماسک و گلایه از بی توجهی برخی مسئولین به این مهم، خود ایشان در جلسه کاری با ماسک حضور پیدا کردند. این حرکت مدبرانه ما را بر آن داشت تا به تحلیل اجمالی این سفارش عالمانه بپردازیم.

تا قبل از این شاهد بودیم که رهبر معظم انقلاب نقش کلیدی در مدیریت بحران کرونا ایفا کردند از جمله:

  1. همه ارکان نظام را به هماهنگی برای شکست کرونا مکلف کردند.
  2. به تمام مردم ایران توصیه کردند که با بسیج مردمی و تشکیل گروه های جهادی یار دولت باشند.
  3. دستورات ستاد کرونا را لازم الاجرا اعلام کردند که وزیر محترم بهداشت می گوید: با فتوای حکیمانه رهبر جان گرفتیم.
  4. ضمن اظهار تاثر از جان باختن برخی از کادر درمانی و همدردی با خانواده های ایشان، از کادر زحمت کش درمانی دلجویی و تجلیل کردند.
  5. ستاد مدیریت کرونا به پشتوانه حمایت رهبری اجتماعاتی مثل نماز جمعه و آستان های مقدس مشهد و قم و نماز جماعت ها را تعطیل کرد.

نتیجه این گونه مدیریت مدبرانه سرافرازی و الگو شدن ایران در مدیریت بحران کرونا میشود. با این که ایران در همان هفته‌های نخست آغاز بیماری همه‌گیر پس از چین و ایتالیا، جایگاه سوم کشورهای درگیر را به خود اختصاص داده بود و از طرفی هم در شرائط تحریمی بسر می برد اما تا اندازه ای در تلاش برای به دست گرفتن کنترل اوضاع موفق عمل کرد که مورد تحسین بسیاری از مقام‌های کشورها و حتی نهادهای بین المللی از جمله سازمان جهانی بهداشت قرار گرفت.

در خبرها بیان شد: «تدروس آدهانوم» مدیرکل سازمان جهانی بهداشت از کشورهای ایران، ایتالیا و کره جنوبی به دلیل اقداماتشان برای کاهش سرعت ویروس کووید-۱۹ و کنترل شیوع آن قدردانی کرد؛ آدهانوم همچنین تاکید کرد: ایران در تلاش است تا «بهترین» عملکرد در کنترل و مقابله با این ویروس را از خود نشان دهد.

همچنین «اوگوچی دنیلز» هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: سازمان ملل متحد، از ابتکارات اجتماعی- اقتصادی دولت ایران قدردانی می‌کند.

در همین راستا کمک به درمان بیماران کرونایی افغانی، ارسال ۳ میلیون ماسک به چین و کمک غذایی به ونزوئلا، ایران را دارای سبک نوین مدیریت در سطح جهان معرفی می کند.

اما در شرائطی که آمار جهانی ابتلا به کرونا به بیش از ۱۱ میلیون و جان باختگان به بیش از۵۳۰ هزار نفر می رسد و اخبار از وخیم تر شدن اوضاع در جهان و شروع موج دوم در ایران حکایت دارد، ماسک زدن مقام معظم رهبری به چه معناست؟

این حرکت را می توان از دو جهت مورد بررسی قرار داد:

  1. یا اشاره به حکم تاسیسی و نظر فقهی معظم له مبنی بر وجوب شرعی ماسک زدن دارد. این نگاه از آنجا ناشی می شود که بر رهبر عظیم الشان ما ضرر ماسک نزدن و خطرات و عواقب جبران ناپذیر آن کاملا روشن و مبرهن شده و مطابق حکم لا ضرر و لاضرار فی الاسلام با حکم به وجوب ماسک زدن جامعه اسلامی را از پیامد های آن برحذر می دارد. بنا بر این بر همه مقلدان آن حضرت و تمامی مسلمانان جهان ماسک زدن تکلیف شرعی محسوب می شود.
  2. یا اشاره به حکم امضایی بر تایید بناء عقلاء دارد. یعنی بر هیچ عاقلی ضرر ماسک نزدن و عواقب جبران ناپذیر آن پوشیده نیست و مطابق حکم عقل برای پیشگیری از ضرر حتمی استفاده از ماسک ضروری است. لذا رهبر جامعه اسلامی به عنوان الگوی عقلای عالم در اجرای این دستور عقلی پیش قدم می شوند. بنا بر این استفاده از ماسک بر تمام عقلاء جهان در این شرائط بحرانی، ضروری و لازم است.

و شاید بهتر است بگوییم رهبر فرزانه انقلاب هردو جهت را مد نظر داشته و بیش از وسیله به هدف متمرکز می شوند که مسیر بر جولان ویروس منحوس کرونا به هر طریقی شده بسته شده و زنجیره انتقال ویروس قطع شود.

و جالب است که اینگونه ارشادات حکیمانه و مدیریت مدبرانه رهبر عظیم الشان ایران با عملکرد رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا مقایسه شود که اظهارات و موضع گیری های سخیف او علاوه بر از هم پاشیده شدن شیرازه مدیریت ویروس کرونا، باعث دو دستگی، هرج و مرج، مدیریت چندگانه و سلیقه ای در ایالتها و وخیم تر شدن اوضاع در کشور به اصطلاح متمدن و پیشرفته غربی شده است.

مقایسه عملکرد ایران و آمریکا در مدیریت بحران کرونا، انسان را به یاد آیه سوم سوره واقعه (خافضه رافعه) می اندازد که خداوند در توصیف قیامت می فرماید در روز قیامت آنان که ضعیف بودند عزیز و سربلند می شوند و آنان که در دنیا جایگاه رفیعی داشتند در روز قیامت ذلیل و حقیر می شوند. پس عزت و سربلندی امروز ایران، به حق مدیون رهبری حکیمانه مقام عظمای ولایت است.

البته این بدان معنی نیست که تلاش ها و مجاهدت های اعضاء ستاد مدیریت بحران کرونا، مدیران محترم وزارت بهداشت، کادر مخلص و دلسوز درمان کشور و نیز اقشار مردمی که دست به دست هم دادند تا به یاری الهی با ویروس کرونا مقابله کنند، نادیده گرفته شود لذا بنده بر خود فرض می دانم که از همه این عزیزان ذکر شده تشکر و قدردانی ویژه داشته و به عموم مقلدان و عقلاء توصیه کنم که با لبیک به ندای رهبر در الزام خود به ماسک زدن، سهم خود را در قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا انجام دهیم. پس به یاری الهی کرونا را شکست می دهیم.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند