کدخبر: ۳۴۸۲۰۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

استعفای وکیل برجسته تیم نتانیاهو

اقتصادنیوز: یک وکیل برجسته از تیم دفاعی نخست وزیر رژیم صهیونیستی استعفا کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، میخا ویتمن، وکیل برجسته تیم دفاعی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی روز گذشته(چهارشنبه) در پی مخالفت نتانیاهو با درخواست وی برای تامین بودجه مالی تیم دفاعی در پرونده‌های فساد استعفا کرد.

نتانیاهو در تلاش برای دریافت مبلغی به ارزش 10 میلیون شکل( ۲.۹ میلیارد دلار) از دوست میلیاردر آمریکایی‌اش، اسپنسر پارتریش برای تامین هزینه‌های پرونده دفاعی خود بود. اما کمیته‌ای در دفتر نظارت کابینه اسرائیل، پس از توصیه دادستان کل مبنی بر اینکه قبول این قرض هدیه‌ای نامناسب برای شخص نخست‌وزیر به شمار می‌رود، نتانیاهو را از این امر بازداشت.

دفتر نظارت کابینه اسرائیل همچنین به نخست وزیر 70 ساله که دارایی‌اش بیش از 10 میلیون دلار ارزیابی می‌شود دستور داد تا مقداری از اموال دریافتی از دوستش ناتان میلیکوفسکی جهت تامین هزینه‌های تیم دفاعی را بازگرداند.

وکیل مذکور پس از این مشکلات از تیم دفاعی نخست وزیر راست‌گرا استعفا کرد.

رسانه‌های اسرائیلی متعددی روز گذشته گزارش دادند که این استعفا به دلایل مالی و احتمال عدم پرداخت هزینه‌های ویتمن مرتبط است.

یک منبع آگاه در این پرونده تاکید کرد، کناره گیری ویتمن از این پرونده با تصمیم کمیته مبنی بر ممانعت از دریافت بودجه خصوصی توسط نتانیاهو در ارتباط است.

نتانیاهو به عنوان رهبر حزب دست راستی لیکود، تاکنون طولانی‌ترین دوران نخست وزیری اسرائیل را برعهده داشته است. او از سال 2009 تاکنون نخست وزیر بوده است.

او سه پرونده قضایی دارد که به پرونده‌های ۱۰۰۰، 2000 و 4000 معروف هستند و در این سه پرونده با اتهامات رشوه، کلاه‌برداری و نقض اعتماد عمومی روبرو است.

به عنوان مثال او متهم شده که در مقابل دریافت هدایایی از تجار بانفوذ به نفع آنها اقداماتی انجام داده یا در ازای پوشش خبری مثبت، به توسعه انتشار روزنامه اسرائیلی یدیعوت آحارونوت کمک کرده است.

نتانیاهو که پس از گذشت بیش از یک سال آشفتگی سیاسی، در ماه مه دولت وحدت تشکیل داد، اصرار دارد که این اتهامات با هدف عزل وی از سمت نخست وزیری مطرح شده است.

دادگاه بیت المقدس جلسه محاکمه بعدی وی را در 19 ژوئیه اعلام کرده است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند