رئیس ستادمشترک ارتش آمریکا:

اقدام روسیه را تلافی می‌کنیم

کدخبر: 348323
اقتصادنیوز: مارک میلی می‌گوید آژانس‌های اطلاعاتی این کشور در حال کار بر روی گزارش‌های ادعایی درباره تبانی روسیه و طالبان برای کشتن نظامیان آمریکایی در افغانستان هستند و وعده داد در صورتی که این گزارش‌ها تایید شود، این اقدام بی‌پاسخ نخواهد ماند.

نظامی آمریکایی: اگر گزارش نیویورک‌تایمز درباره روسیه صحیح باشد، تلافی می‌کنیم

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «مارک میلی» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به کمیته خدمات مسلح مجلس نمایندگان آمریکا گفت پنتاگون برای آگاهی از درستی این مسئله که اطلاعات ارتش روسیه برای حمله به نظامیان آمریکایی حاضر در افغانستان پول پرداخت کرده یا خیر، متعهد است.

وی تاکید کرد که قصد دارد از چند و چون این ماجرا اطلاع یابد، اما هنوز تاییدی بر آن یافت نشده است. او همچنین گفت که شاید آمریکا آنطور که باید قاطعانه به این گزارش‌ها از طریق روش‌های غیرنظامی پاسخ نمی‌دهد.

«مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا هم که در کنار میلی در حال توضیح در خصوص این گزارش‌ها بود، گفت منبع گزارش‌های اولیه هیچ یک از ۱۷ آژانس اطلاعاتی آمریکایی وابسته به پنتاگون نبوده و تلویحاً گفت که این اطلاعات از آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) یا یک سازمان غیر نظامی دیگر به رسانه‌ها منتقل شده است.

اسپر گفت گزارش‌ها ابتدا در ماه ژانویه به رویت میلی و «کنت مکنزی» رئیس فرماندهی مرکزی آمریکا رسید و بعد در ماه فوریه وی از آن‌ها آگاه شد. وزیر دفاع آمریکا گفت: آن‌ها گزارش‌های اولیه را در این زمینه دریافت و شروع به بررسی کردند. همانطور که بررسی می‌کردند، هیچ کدام از آن‌ها این تصور را نداشتند که گزارش‌های مذکور معتبر باشند.

میلی هم در ادامه تاکید کرد که تحقیقات در این خصوص به پایان نرسیده است. وی گفت: من و وزیر و دیگران آن‌ها (گزارش‌ها) را جدی گرفته‌ایم. قصد داریم آن‌ها را به دقت بررسی کنیم. اگر بفهمم که واقعیت دارد، اقدام خواهیم کرد.

روزنامه نیویورک تایمز چندی پیش ادعا کرده بود که افسران یکی از ادارات ستاد ارتش روسیه به طالبان در گذشته وعده داده بود که در برابر هر نظامی آمریکایی که در افغانستان بکشند، به آنان پاداش نقدی داده خواهد شد.

این در حالی است که گزارش نهادهای جاسوسی آمریکا حاکی از آن است که ادعای کشتن سربازان آمریکایی توسط طالبان به درخواست روسیه فاقد شواهد کافی است.

«شورای اطلاعات ملی» در آمریکا گزارشی دو نیم صفحه‌ای در این خصوص آماده کرده است که می‌گوید «سازمان اطلاعات مرکزی» و مرکز ملی مبارزه با تروریسم در این کشور، ادعای مطرح شده علیه روسیه را حایز «قابلیت اتکای متوسط» دانسته‌اند.

از سوی دیگر «آژانس امنیت ملی» آمریکا و شماری دیگر از نهادهای جاسوسی این کشور ادعای مطرح شده علیه روسیه را حائز «قابلیت اتکای ضعیف» توصیف کرده‌اند.

از دست ندهید
بلیط هواپیما