پای تجارت هندی ها به اروپا باز شد

کدخبر: 348717
اقتصادنیوز: هند اعلام کرد که این کشور مذاکرات تجاری با اتحادیه اروپا را آغاز کرده و آماده است تا در زمینه عقد یک توافقنامه تجارت آزاد با انگلیس نیز مذاکره کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا: براساس اعلام روز شنبه رویترز، «پیوش گویال» وزیر تجارت هند گفت که کشورش آمادگی دارد تا یک توافقنامه تجارت ترجیحی با انگلیس امضا کرده و در نهایت به سمت امضای یک توافقنامه تجارت آزاد حرکت کند.
گویال افزود که وی مذاکره با کمیسیونر تجاری اتحادیه اروپا را آغاز کرده تا دو طرف بتوانند به یک توافق در مورد تجارت ترجیحی دست پیدا کنند.
وی گفت که هدف نهایی از چنین توافقی رسیدن به یک توافقنامه تجارت آزاد است. 
هند در حال حاضر هیچ گونه توافق تجاری با اتحادیه اروپا ندارد. مذاکرات تجاری دو طرف از سال ۲۰۱۳ تاکنون متوقف مانده است.
گویال آبان ماه سال گذشته نیز اعلام کرده بود که در حال حاضر هند به دنبال امضای توافق تجاری با آمریکا و اتحادیه اروپا است تا صنایع و خدمات هند بتوانند در بازارهای آنها رقابت کرده و از مزایای یک بازار توسعه یافته بهره‌مند شوند.
وی تاکید کرد که تنها در صورت تامین منافع این کشور، دهلی‌نو توافقنامه تجارت آزاد را با آمریکا امضا خواهد کرد.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در ماه ژوئن سال گذشته هند را از  نظام عمومی ترجیحات خارج کرد.
بر اساس توافقنامه «نظام عمومی ترجیحات» بسیاری از کشورهای در حال‌ توسعه فرصت می‌یابند تا با استفاده از مزیت تعرفه گمرکی صفر و یا ناچیز بر برخی از اقلام صادراتی خود، اقتصادشان را بهبود بخشیده و از فقر خارج شوند.
آمریکا اعلام کرده که موازنه منفی تجاری با هند در سال ۲۰۱۷ میلادی به ۲۷.۳ میلیارد دلار رسیده است. این کشور به دنبال دسترسی بیشتر به بازار هند است.
تجارت دو جانبه هند و آمریکا گسترش یافته است. ارزش این تجارت از ۷۴.۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷-۱۸  میلادی به ۸۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸- ۱۹ رسیده است. هند از جمله معدود کشورهایی است که دارای مازاد تجاری با امریکاست. در سال  ۲۰۱۷-۱۸ مازاد تجاری هند با آمریکا به ارزش ۲۱ میلیارد دلار برآورد شده است اما این مازاد تجاری در سال ۲۰۱۸-۱۹ به ۱۶.۸ میلیارد دلار کاهش یافته است.
 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما