یک تحلیلگر مسائل سیاست خارجی:

توافق نظامی ایران و سوریه معادلات بازی را تغییر می‌دهد

کدخبر: 348841
یک تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی تاکید کرد: امضای موافقتنامه راهبردی میان ایران و سوریه، اقدام تاریخی بود که منجر به تغییر صحنه بازی و عوض شدن معادلات در سوریه می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز، «محمدعلی مهتدی» در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا، با اشاره به سفر اخیر رییس ستاد کل نیروهای مسلح به دمشق و امضای توافقنامه نظامی، امنیتی میان ایران و سوریه گفت: سفر سردار باقری به سوریه، سفر مهمی قلمداد می‌شود زیرا عالی‌ترین مقام نظامی ایران به دمشق رفته و با عالی‌ترین مقامات سیاسی، امنیتی و نظامی سوریه دیدار کرده است.

وی ادامه داد: تا قبل از این سفر، سفرهای دیپلماتیکی به سوریه انجام شده بود اما وقتی یک مقام عالی نظامی به سوریه رفته و نتیجه این سفر به امضای یک توافقنامه عالی در مورد مسائل نظامی و امنیتی ختم می‌شود، نشان می‌دهد روابط دو کشور به عالی‌ترین سطوح استراتژیک خود رسیده و دارای پیام‌های منطقه‌ای و بین‌المللی است.

کارشناس ارشد مسائل سوریه با بیان اینکه در موافقتنامه جدید میان ایران و سوریه بر همکاری‌های راهبردی دو کشور در مبارزه با تروریسم و اشغالگری تاکید شده است، اظهار داشت: براساس این موافقتنامه، ایران با ارتش سوریه در زمینه پدافند هوایی در برابر تجاوز همکاری‌هایی خواهد داشت. رژیم صهیونیستی مدت‌ها است حملاتی علیه سوریه انجام می‌دهد و مدعی است به مواضع ایران و حزب‌الله لبنان ضربه می‌زند تا به زعم خود آنها را از سوریه اخراج کند.

مهتدی با بیان اینکه سوریه براساس پدافند هوایی ساده‌ای که تاکنون از آن برخوردار بوده در مقابل تجاوزات هوایی اسرائیل مقاومت کرده است، تصریح کرد: هرچند سوری‌ها سامانه موشکی اس ۳۰۰ روسیه را دارند و حدود یک سال از دریافت آن می‌گذرد اما روس‌ها اجازه استفاده از آن برای مقابله با حملات و تجاوزات هوایی اسرائیل نمی‌دهند.

وی افزود: براساس تفاهم جدید دو کشور، ایران سیستم‌های ضدهوایی جدیدی در اختیار سوریه قرار می‌دهد که این مسئله، دمشق را قادر می‌سازد با حملات رژیم صهیونیستی مقابله کرده و پهپادها و جنگنده‌های متجاوز اسرائیلی را مورد هدف قرار دهد.

 تحلیلگر ارشد مسائل سیاست خارجی موافقتنامه همکاری‌های نظامی و امنیتی ایران و سوریه را پاسخ مهمی به حملات رژیم صهیونیستی برشمرد و خاطرنشان کرد: پیام سیاسی این موافقتنامه به قدرت‌های منطقه‌ای است که تلاش می‌کنند سوریه در محاصره باقی مانده و شرایطش در همین وضعیت باقی بماند. از سوی دیگر، این موافقتنامه پاسخی از سوی جمهوری اسلامی ایران به قانون تحریم‌های سزار است که با هدف فشار بر سوریه  وضع شده است.

موافقتنامه راهبردی تهران و دمشق، معادلات سوریه را تغییر می‌دهد

 این کارشناس مسائل منطقه سفر سردار باقری به سوریه را اقدامی تاریخی عنوان کرد که منجر به تغییر صحنه بازی و عوض شدن معادلات در سوریه می‌شود.

وی درباره احتمال تغییر کنشگری روسیه در سوریه ابراز داشت: روسیه از ابتدای حضور نظامی خود در سوریه، به دنبال حفظ منافع خود بود. آنها عضو محور مقاومت نیستند بلکه به دنبال مقابله با تروریسم و جلوگیری از تجزیه این کشور بودند.

مهتدی یادآورشد: روسیه یک بازیگر قدرتمند بین‌المللی است که تعاملاتی با آمریکا و اسرائیل دارد که همین تعاملات موجب به وجود آمدن تحفظاتی می‌شود که مانع از اجازه به سوریه برای استفاده از موشک‌های اس ۳۰۰ در زمان تجاوزات صهیونیست‌ها می‌شود.

 این کارشناس مسائل سوریه خاطرنشان کرد: من فکر نمی‌کنم امضای این موافقتنامه منجر به تغییر رویکرد روس‌ها شده باشد. وقتی ایران و روسیه در سوریه با یکدیگر همکاری‌هایی دارند و مسکو در جریان مسائلی از این دست قرار می‌گیرد. اما در عین حال باید گفت اگر روس‌ها تحفظاتی دارند، ایران دیگر این تحفظات را در برابر صهیونیست‌ها ندارد.

وی ادامه داد: اسرائیل هم نمی‌تواند به روسیه بگوید چرا مانع از این توافق نشدی چرا که موافقتنامه مذکور، توافقی دوجانبه بین ایران و سوریه است که بر اساس منافع خود عمل می کنند.

 

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید