منشا احتمالی زلزله امروز استان تهران

کدخبر: 348932
اقتصادنیوز: رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی گفت: به نظر نمی‌آید که منشأ این گسل مشاع باشد. احتمالا منشأ این زلزله امتداد غربی گسل‌های شمال سمنان و سرخه است و یا علت شاخه‌های گسل فیروزکوه می‌تواند باشد.

به گزارش اقتصادنیوز، علی بیت‌الهی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره وقوع 18 زلزله در محدوده فیروزکوه اظهار داشت: از صبح امروز 6 زلزله بالای 2.5 ریشتر در جنوب غرب منطقه فیروزکوه رخ داده است که مابقی این زلزله‌ها کمتر از 2.5 ریشتر بوده است.

وی افزود: پس از وقوع زلزله 5.1 ریشتری دماوند، یک شیف فاصله‌ای در حدود 55 کیلومتری به سمت شرق در این منطقه، کانون تجمع لرزه‌ای خود اتفاق افتاد و تعدادی زلزله بیش از 2.5 ریشتر را مشاهده کردیم. این لرزه‌ها با یک کش و قوس‌هایی ادامه داشت تا اینکه امروز با یک رفتار غیرعادی مواجه بودیم که با زلزله 3.6 ریشتری در ساعت 5 صبح نمود بیشتری پیدا کرد.

رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: ساعت 8 صبح هم زلزله‌های 2.5 تا 3 ریشتر رخ داد و ادامه آن در ساعت 11:49 دقیقه زلزله‌ای با بزرگی 4 ریشتر اتفاق افتاد و نگرانی‌های ما را افزایش داد.

بیت‌الهی با بیان اینکه روند وقوع زلزله‌ها افزایشی بوده است، گفت: به نظر نمی‌آید که منشأ این گسل مشاع باشد. احتمالا منشأ این زلزله امتداد غربی گسل‌های شمال سمنان و سرخه است و یا علت شاخه‌های گسل فیروزکوه می‌تواند باشد.

وی با بیان اینکه این لرزه‌ها فاصله 110 کیلومتری تا مرکز تهران دارند، اظهار کرد: طبق تجربیات به دست آمده از زلزله‌های بزرگ کشور، به نظر نمی‌آید که این زلزله‌ها پیش‌لرزه زلزله بزرگتری باشد و وقوع زلزله بزرگتر احتمال پایین‌تری دارد چراکه پیش‌لرزه‌ها معمولا به صورت خوشه‌ای رخ نمی‌دهند.

رئیس بخش زلزله مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی افزود: تمام این تجربیات را از رفتار زلزله‌های بزرگتر دیده‌ایم و اگر قرار بود زلزله بزرگتری رخ دهد در فاصله یک ساعت پس از پیش‌لرزه اتفاق می‌افتاد.

بیت‌الهی تاکید کرد: در این شرایط شیوع بیماری کرونا، به مردم تهران پیشنهاد نمی‌کنم شب را بیرون از خانه به سر کنند و این لرزه‌های کوچک جای نگرانی ندارد.

 

تیتر یک
پیشنهاد اقتصادنیوز
اقتصادنیوز امروز به شما پیشنهاد ویژه ای درباره حوزه های مهم خبری می دهد
از دست ندهید