کدخبر: ۳۴۹۱۲۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

سازمان ملل: بن سلمان «مظنون اصلی» در ترور خاشقجی است

اقتصادنیوز؛ اگنس کالامار، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور موارد اعدام خارج از حیطه قانون اعلام کرد که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان «مظنون اصلی» در جنایت ترور جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ اگنس کالامار محاکمه غیابی که چند روز قبل توسط دستگاه قضائی ترکیه برای ۲۰ متهم فراری این پرونده آغاز شد، «مهم و عادلانه‌تر» خواند.

وی در مورد این محاکمه گفت: این متهمان به صورت غیابی محاکمه می‌شوند، همه ما می‌دانستیم که عربستان اجازه تحویل متهمان به ترکیه را نخواهد داد، اما من بر این باور هستم که این محاکمه مساله‌ای مهم است، دوست دارم تاکید کنم که وکلای مدافعی به عنوان نمایندگان این متهمان مشخص شده‌اند که دولت آنها را تعیین کرده است و این مساله‌ای خوب است.

کالامار تصریح کرد: همانند آنچه که در گذشته گفتم، این دعوی مطرح شده در ترکیه عادلانه‌تر از آن چیزی است که در عربستان اقامه شده است. این دعوی در ترکیه عادلانه‌تر است و رسانه‌ها می‌توانند با شفافیت‌ هرچه‌ تمام‌تر آن را دنبال کنند، همچنین افراد و نهادهای جامعه مدنی بین المللی می‌توانند این محاکمه را دنبال کنند.

وی عنوان داشت: لازم بود که ترکیه درمورد این جنایت قتل تحقیق کند، چراکه این جنایت در ترکیه صورت گرفته بود. عدالت دیر یا زود محقق می‌شود. بر این باور هستم که تعدادی از دولت‌ها پیش‌بینی می‌کنند که صبر ما در درخواست برای تحقق عدالت تمام می‌شود، چراکه موانع بسیاری وجود دارد.

کالامار خاطرنشان کرد: من بر این باورم که سادگی است که گمان کنیم محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان ممکن است فردا روزی با محاکمه مواجه شود، این مساله به ویژه در آینده‌ای نزدیک صورت نخواهد گرفت، این امر زمان‌بر خواهد بود و ما باید برای آگاه‌سازی در این مسیر تلاش کنیم، ما باید به دولت‌ها یادآوری کنیم که فردی که دستور قتل خاشقجی را داد، همچنان دستانش به خون آلوده است.

وی ادامه داد: ما باید برای تحمیل یک هزینه سیاسی به دلیل جنایت کشته شدن خاشقجی تلاش کنیم. اگر این ترور هزینه حقوقی نداشته باشد، ما نیاز داریم که مطمئن شویم که هزینه سیاسی دارد. اینجاست که جامعه مدنی به ایفای نقش می‌پردازد، همچنین رسانه‌ها و برخی از دولت‌ها می‌توانند نقش مهمی را ایفا کنند.

در کیفرخواستی که ترکیه برای متهمان قتل خاشقجی تدوین کرده است، نام ۲۰ متهم سعودی به چشم می‌خورد که برجسته‌ترین آنها احمد عسیری، معاون رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان و سعود القحطانی، مشاور سابق ولیعهد عربستان و محمد الطبیقی، کارشناس پزشکی قانونی و مصطفی محمد المدنی که لباس خاشقجی را پوشید و از کنسول‌گری خارج شد تا نشان دهد که خاشقجی از کنسول‌گری خارج شده است، هستند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند