تنش نظامی بین روسیه و آمریکا

کدخبر: 349495
اقتصادنیوز: جنگنده‌های روسیه یک پهپاد پیشرفته جاسوسی، تهاجمی آمریکا را بر فراز دریای سیاه شناسایی و رهگیری کردند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس: چند جنگنده نیروی هوایی روسیه روز سه شنبه یک پهپاد پیشرفته جاسوسی آمریکا را شناسایی کردند.

به نوشته وبگاه «دیفنس بلاگ» وزارت دفاع روسیه با اعلام این خبر افزود که جنگنده‌های روسی موفق شدند طی یک پرواز اضطراری یک فروند پهپاد «ام کیو9 ریپر»  را حین پرواز فراز آب‌های بین المللی در دریای سیاه شناسایی و رهگیری کنند. ام‌کیو-۹ ریپر، پهپادی تجسسی  با قابلیت حمل موشک و پرواز خودکار است که در نیروی هوایی آمریکا در حال فعالیت است.

وزارت دفاع روسیه همچنین افزود که جنگنده‌های رسوی در این ماموریت تمام مقرات بین‌المللی پروازی از جمله  حفظ فاصله استناندارد را رعایت کردند. جنگنده ای روسی امروز همچنین یک فروند هواپیمای جاسوسی دیگر آمریکا از نوع «پوسیدان -8» و یک فروند هوایپیمای «آرسی 135» را شناسایی و رهگیری کردند.

این اتفاق  در حالی رخ داد که رسانه‌ها از استقرار شماری از پهپادهای «ام کیو-9 ریپر» نیروی هوایی آمریکا در یک پایگاه هوایی در استونی از کشورهای واقع در اروپا خبر دادند.

 به نوشته دیفنس بلاگ، نیروی هوایی آمریکا شماری نامشخص از این پهپادها را در پایگاه هوایی «آماری» در استونی مستقر کرده است. به گفته منابع آگاه، هدف از استقرار این پهپادها جمع آوری اطلاعات  و انجام ماموریت‌های تجسسی و شناسایی در اروپاست.

مقامات نظامی آمریکا در اروپا نیز استقرار این پهپادها در استونی را به هدف حمایت از متحدان خود در ناتو  و کمک به نیروی هوایی استونی عنوان کرده‌اند. گفته می‌شود نیروی هوایی استونی با کمک اطلاعات دریافتی از این پهادها، تاکنون ماموریت‌هایی را انجام داده است.

روسیه در هفته گذشته 30 فروند هواپیمای جاسوسی که نزدیک مرزهای هوایی این کشور در حال پرواز بودند را شناسایی کرده است. وزارت دفاع روسیه  اهلام کرد که  این 30 فروند هواپیمای جاسوسی خارجی که هفته گذشته سرگرم عملیات شناسایی نزدیک مرزهای این کشور بودند از سوی «سامانه‌های راداری روسیه» رهگیری شدند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما