کدخبر: ۳۴۹۷۱۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

چاه‌های غیرمجاز چند هزار مترمکعب آب زیرزمینی را به غارت می‌برند؟

اقتصاد نیوز: معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: ۳۵۰ هزار حلقه چاه غیر مجاز موجود کشور سالانه بیش از ۱۰ هزار میلیارد مترمکعب منابع آب زیرزمینی را به غارت می‌برند.

 

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا: علی‌مراد اکبری روز چهارشنبه در حاشیه سفر به شهرضا و بازدید از طرح‌های کشاورزی و آبیاری روستاهای این شهرستان، خالی شدن سفره‌های آب زیرزمینی را فاجعه ذکر و اضافه کرد: همه مسوولان در قوای سه‌گانه و مدیران استانی باید برای جلوگیری از برداشت بی‌رویه آب از منابع زیرزمینی همت کنند و جلوی این فاجعه ملی و سرزمینی را بگیرند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: وزارت نیرو سال گذشته به استان‌ها نامه‌ای برای تعدیل پروانه چاه‌های مجاز نوشت که این امر خلاف قانون بود.

وی تاکید کرد: این در حالی است که چاه‌های غیرمجاز رها هستند به‌طوری‌که در کنار چاه مجاز صدها حفاری غیرمجاز وجود دارد و آب به یغما می‌رود.

اکبری یادآور شد: گاهی کشاورزی که چاه مجاز دارد و قوانین را رعایت می‌کند را تحت فشار قرار می‌دهیم و غارتگر را رها می‌کنیم در حالی‌که تولید ما روی کشاورز و زارع تکیه دارد.

وی به افزایش بازدهی آبیاری از ۳۲ درصد در سال ۱۳۹۲ به  ۴۵ درصد در سال جاری اشاره کرد و ادامه داد: با افزایش بازدهی آب از آغاز انقلاب تا امروز، ۱۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب صرفه‌جویی شده که از این میزان  ۵.۴ میلیون مترمکعب مربوط به اقدامات دولت کنونی است.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی تاکید کرد: ۱۲ میلیارد دلار در بخش آب کشور طی دو دوره دولت یازدهم و دوازدهم سرمایه‌گذاری و هزینه شده است.

وی با اشاره طرح آبیاری نوین در اصفهان تصریح کرد : هفت هزار هکتار طرح آبیاری نوین در ۲ سال گذشته در استان اصفهان عملیاتی شده است.

به گفته وی سال گذشته ۶ هزار هکتار و سال جاری یک‌ هزار هکتار آبیاری نوین در اصفهان اجرا شد و حدود یکهزار و ۵۰۰ هکتار دیگر هم در دست اقدام است.

اکبری با بیان اینکه سال ۹۸، ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی به طرح‌های آبیاری نوین اصفهان اختصاص یافت، تصریح کرد: ۱۰۹ میلیارد تومان از این اعتبار برای طرح‌های آبیاری تحت فشار در شهرستان‌های این استان، هزینه شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان شهرضا در همین پیوند، اظهارداشت: نوسازی و بهسازی کامل قنات‌ها و کانال‌های آب‌رسانی این شهرستان هشت هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.

رضا باقری تصریح کرد:  با مشارکت سپاه و مردم و با صرف اعتبار به‌سازی و مقاوم سازی قنات،  ۱۷۵ میلیون تومان تا زمان حاضر، صرف رفع انسداد و مرمت  قنات روستای "زیارتگاه" شده است.

وی مرمت و بازسازی قنات روستای «وشاره» با اعتبار سه میلیارد ریال را یادآور شد و گفت: بتن ریزی ۵۷۰ متر از پشت تونل قنات انجام و نهایی شده است.

شهرضا با ۱۶۰ هزار نفر  جمعیت در ۷۵ کیلومتری جنوب اصفهان قرار دارد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند