چین: آمریکا «مک کارتیسم» بدنامش را احیا کرده است

کدخبر: 350279
اقتصادنیوز : «وانگ یی» وزیر خارجه چین اعلام کرد آمریکا عقل، احساس، اعتبار و اخلاق خود را از دست داده و غرور، یک جانبه گرایی و ارعاب دیگران را به آخرین حد خود رسانده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین ، "سی جی تی ان" تلویزیون انگلیسی زبان چین روز شنبه گزارش داد که «وانگ یی» روز گذشته در تماس تلفنی با «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه افزود: آمریکا تعهدات و وظایف خود را  برعهده دیگران گذاشته و از شیوع کرونا برای بی اعتبار کردن سایر کشورها و سرزنش آنها استفاده می کند.

او گفت: ایالات متحده «مک کارتیسم» بدنام خود را احیا کرده، ذهنیت منسوخ جنگ سرد را در سیاست خود نسبت به چین از سر گرفته و تعارض ایدئولوژیک را به عمد برانگیخته است.

مک‌کارتیسم (McCarthyism) اصطلاحی است برای اشاره به فعالیت‌های ضدکمونیستی سناتور جوزف مک‌کارتی (۱۹۰۸ تا ۱۹۵۷) در آغاز دوره جنگ سرد، که موجب شد موجی از عوام‌فریبی،  سانسور، فهرست‌های سیاه، گزینش شغلی، مخالفت با روشنفکران، افشاگری‌ها و دادگاه‌های نمایشی و تفتیش عقاید، فضای اجتماعی دهه ۱۹۵۰ آمریکا را دربرگیرد.  

وزیر خارجه چین تصریح کرد: ایالات متحده بطور کاملاً آشکار سیاست «اول آمریکا» را دنبال می کند و در این مسیر، خودپسندی، یک جانبه گرایی و ارعاب دیگران را به آخرین حد رسانده است.

وانگ یی اظهار کرد: با این حال چین تحت تاثیر فعالیت و ضدیت تعداد کمی از نیروهای ضد چینی آمریکا، قرار نخواهد گرفت و کاملاً از منافع و عزت قانونی خود دفاع خواهد کرد.

وی در تماس تلفنی خود با لاوروف ادامه داد: چین و روسیه باید در کنار هم با حفظ موضع عینی و منصفانه، ضمن رد هرگونه اقدام مخرب برای نظم بین المللی، به طور مشترک از صلح و ثبات جهانی حمایت کنند، عدالت بین المللی را حفظ کنند و توسعه جهانی را رهبری کنند.

دو طرف در این تماس بر عزم متقابل برای ادامه همکاری های نزدیک در زمینه مبارزه با ویروس کرونا از جمله درچارچوب سازمان بهداشت جهانی تاکید کردند. 

تیتر یک