کدخبر: ۳۵۰۷۵۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

تکلیف فرزند دانش آموز ما چه می شود؟

اقتصاد نیوز:تقریبا سال تحصیلی ۹۸-۹۹ از نیمه گذشته بود که کویید ملعون ۱۹ روی نحسش را نشان داد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرنیوز،  والدین در همان روزهای ابتدایی شیوع با استدلالی صحیح و به جا که سلامت به هر امری حتی تحصیل ارجح است از فرستادن فرزندانشان به مدرسه خودداری کردند. اتفاقی غیر منتظره که معلمان و والدین دست به دست هم دادند و با سختی های فراوان سال تحصیلی را به پایان رساندند.

شرایط اورژانسی بود و انتظارها حداقلی ، چه بسا آموزش ها هرگز کیفیت لازم را نداشت و جدا از آنکه برخی خانواده ها زیر فشار تهیه ابزارهای هوشمند برای رساندن فرزندانشان به کلاس های مجازی قرار گرفتند ، بسیاری فرصت های یادگیری هم از بین رفت.

قطعا دانش آموزانی با والدین تحصیلکرده و شهرنشین بهره بیشتری از این مدل آموزش بردند ودانش آموزان زیادی هم به دلایل فقر ، زندگی در مناطق محروم یا والدین کم سواد از فرصت های آموزش بازماندند.

بهر تقدیرسال تحصیلی گذشت اما بر خلاف تصورمان کرونا ماند. حالا همه می دانیم که کرونا تا زمانی نامعلوم هست وباید با آن زندگی کرد، اما پرسش این است تکلیف فرزند دانش آموز ما چه می شود.

مهر ماه او را به مدرسه بفرستیم یا خیر ؟ آیا تضمینی برای حفاظت از سلامتی دانش آموزان و تمهیدی برای آموزش در طلایی ترین سن یادگیری شان اندیشیده شده است ؟ تکلیف دانش آموزان و معلمان مناطق محروم چیست ؟ دانش آموزان استثنائی چه می شوند؟

اگر قرار به آموزش حضوری است در وهله اول نیاز به حرکتی بزرگ و فوری برای تجهیز مدارس است.از تجهیز سرویس های بهداشتی مدارس به تاسیسات هوشمند گرفته تا تمهیداتی برای فاصله گذاری اجتماعی وتهویه و ضد عفونی و نیز برگزاری کارگاههای آموزشی برای کادر مدارس و دانش آموزان برای مراقبت ازخود و دیگران ونیز بسیاری موارد دیگر که باید مراقبان بهداشت تدوین کرده وبا اجرای آن زمینه برای حضور ایمن دانش آموزان آماده شود که ظاهرا خبری از چنین تدابیری نیست.

از آن طرف در صورتی که قرار به آموزش غیر حضوری است آیا آموزش و پرورش آمادگی و امکانات کارآمد برای ارائه آموزش مطلوب به ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار دانش آموز در مناطق مختلف کشوررا دارد؟ آیا سامانه «شاد» به حال این جامعه بزرگ سودمند خواهد افتاد؟

تقریبا 2 ماه به مهر ماه مانده است اما خبری از آماده سازی مدارس برای شرایط احتمالی نیست و جز پیشنهادات و باید و نبایدهایی که از زبان مسئولین شنیده می شود اقدام عملی شاهد نیستیم. آنچه می شنویم تنها خلاصه می شود در اخبار ضد و نقیضی از تاریخ باز گشایی مدارس که یکی می گوید 15 شهریور قرار است باز شود دیگری اعلام می کند مهر ماه و یکی دیگر می گوید : احتمالا نیمه حضوری و مصاحبه هایی که چه باید بکنیم و چه نکنیم!

آموزش اصل مهم توسعه و پرورش نسل آینده ماست و در هر شرایطی با در نظر کردن جوانب و به بهترین شیوه باید ارائه شود تا فرزندان این سرزمین از فرصت های طلایی یادگیری باز نمانند و پیشتر از آن حفاظت از سلامت جسمانی آنها تضمین شود .امر مهم تحصیل با گمانه زنی و امروز و فردا کردن و دست روی دست گذاشتن سازگاری ندارد کما اینکه مساله کی باز شدن مدارس اصل نیست بلکه چگونگی فعالیت کردن آنها حائز اهمیت است . تا فرصت هست باید آموزش و پرورش همه نیروهای خود را بسیج کند تا برای هر نوع شرایطی آمادگی خدمت رسانی به قشر آینده ساز مملکت را داشته باشد و مهر ماه کاملا برنامه ریزی شده عمل کند.

اکنون میلیونها والدین ایرانی با نگرانی منتظر مهر ماه هستند آقای وزیر آموزش و پرورش خیالمان را راحت کن !

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند