کدخبر: ۳۵۰۷۵۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

دلیل اصلی موفقیت هنگ‌کنگ علیه کرونا

​اقتصاد نیوز:مردم بسیاری از کشورهای جهان ماسک می‌زنند و در این کشورها میزان مبتلایان یا کشته‌های کرونا کمتر است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از عصر ایران، در روزهای گذشته "آنتونی فاوچی" رییس مرکز مقابله با بیماری‌های عفونی آمریکا که عضو کارگروه ویژه مقابله با کرونای کاخ سفید نیز است از مقام‌های ایالتی خواست تا مردم را وادار به استفاده از ماسک کنند. اکثریت مقامات ایالت‌های آمریکا حالا پوشیدن ماسک را در فضای باز و خارج از خانه اجباری کرده‌اند. با این حال ترامپ در اواخر هفته گذشته میلادی اعلام کرد که اجبار به استفاده همگانی از ماسک را قبول ندارد و افزود مردم باید "در انتخاب آزاد باشند".

شبکه "آبی‌سی"، در گزارشی به مقایسه نحوه استفاده از ماسک در هنگ‌کنگ و استرالیا پرداخته و استفاده از ماسک را اصلی‌ترین دلیل کاهش شیوع بیماری عالم‌گیر کرونا می‌داند.

"الکس" به عنوان بزرگ شده هنگ‌کنگ از اینکه بسیاری از استرالیایی‌ها در دوران شیوع کرونا تمایلی به استفاده از ماسک ندارند، شگفت‌زده می‌شود.در هنگ‌کنگ حتی قبل از شیوع کرونا بسیاری از افراد در هنگام بیماری از ماسک استفاده می‌کردند.

الکس در این باره به رادیو "آ بی سی" ملبورن گفت: "در حال حاضر همه مردم هنگ‌کنگ از ماسک استفاده می‌کنند. اگر شما در هنگ‌کنگ از ماسک استفاده نکنید، مردم بر سر شما فریاد می‌زنند". در روزهای اخیر بحث بر سر استفاده از ماسک در سطح جهانی  بسیار داغ شده است.

ایالت ویکتوریا در روز شنبه (28 تیر) از شناسایی 288 مورد مبتلا به بیماری کووید-19 در 24 ساعت خبر داد و رکورد جدیدی در این زمینه را به ثبت رساند. مقامات بهداشت در این ایالت از از مردم خواسته‌اند در صورتی که موفق به حفظ فاصله اجتماعی و فیزیکی نمی‌شوند، حتما از ماسک استفاده کنند.

در تاریخ 24 جولای مقامات انگلستان استفاده از ماسک را در مغازه‌ها، وسایل حمل‌ونقل عمومی و مراکز درمانی اجباری کردند.در آمریکا استفاده از ماسک بسیار سیاسی شده و استفاده از آن در قوانین ایالتی متفاوت است.

کشورها از نظر استفاده از  ماسک متفاوتند

نظرسنجی‌های دانشگاه "ایمپریال کالج" لندن و موسسه آماری "یوگاو" (YouGov) چگونگی تغییر رفتار مردم جهان را در واکنش به ویروس کووید-19 نشان می‌دهد.

یکی از این تغییرات استفاده از ماسک است. در حال حاضر تعداد  بیشتری از مردم جهان در خارج از خانه از ماسک استفاده می‌کنند.

در کشورهایی مانند هنگ‌کنگ، ژاپن، هند و تایلند اکثریت مردم می‌گویند همواره در خارج از خانه ماسک می‌زنند. این در حالیست که در استرالیا، بریتانیا، آمریکا و کشورهای اسکاندیناوی مردم اعلام می‌کنند که ماسک نمی‌زنند.

چه چیزی باعث این تفاوت در مردم جهان می‌شود؟

احتمالا فرهنگ در این میان بسیار موثر است اما "مکسی‌میلیان د کورتن"  استاد بهداشت عمومی دانشگاه ویکتوریا در استرالیا بر این باور است که دلیل اصلی تغییر در استفاده از ماسک در کشورهای مختلف قدرت پیام‌رسانی سازمان‌های بهداشت عمومی است.

وی افزود: بسیاری از مقامات در ابتدا اعلام کردند که "نه، نیازی به استفاده از ماسک نیست" و مسلما الان الزام "شما باید از ماسک استفاده کنید"، اعتماد مردم را برای استفاده ناگهانی از ماسک جلب نکرده و آنها را ترغیب نمی‌کند.

در کشورهایی مانند اسپانیا که قبلا تجربه استفاده از ماسک در آن به صورت گسترده دیده نشده، پیام واضح بهداشت عمومی و تهدید جرایم 100 یورویی (162 دلاری) قدرت استفاده از ماسک را افزایش داده است.

در آخرین هفته ژوئن، حدود 93 درصد از اسپانیایی‌ها اعلام کردند که برای مقابله با ویروس کووید-19 به صورت مرتب از ماسک استفاده می‌کنند.

مکسی‌میلیان د کورتن" استاد بهداشت عمومی دانشگاه ویکتوریا با دخترانش "لاریسا" 12 ساله و "دومینیک" 8 ساله در حال ساخت ماسک‌های خانگی در طول شیوع کووید-19/ عکس: باربورا د کورتن

تجربه جمعی پوشیدن ماسک در شماری از کشورهای آسیایی در طول همه‌گیری‌های گذشته مانند بیماری "سارس" و همچنین برای کاهش اثرات ناشی از آلودگی‌های هوا احتمالا در پذیرش این سیستم ساده حفاظتی موثر بوده است. این اتفاق در کشورهایی مانند ژاپن، هنگ‌کنگ و چین ملموس است.

استاد بهداشت عمومی دانشگاه ویکتوریا در این باره گفت: در دهه 1980 مردم ژاپن به دلیل شیوع "تب یونجه" که نوعی حساسیت فصلی شدید یا آلرژی‌های گرده افشانی است، ماسک زدند.

استفاده عمومی از ماسک در استرالیا

وی افزود: احتمالاً استفاده همگانی از ماسک به دوره بیماری همه‌گیر آنفلونزا در 101 سال قبل باز می‌گردد.

او گفت: در چند سال گذشته ما تجربه‌ای از پوشش همگانی ماسک در استرالیا نداشتیم اما در هنگ‌کنگ مردم تجربه‌هایی مشابه را به خاطر می‌آورند.

این استاد دانشگاه در هفته‌های گذشته با ماسک در اجتماع ظاهر شد و اعلام کرد که در کنار اقدامات فاصله‌گذاری اجتماعی و فیزیکی، ماسک  به توقف شیوع کرونا کمک بیشتری می‌کند.

وی افزود: اگر در دو هفته آتی از ماسک استفاده کنیم نیازی به تعطیلی‌های 6 هفته‌ای یا بیشتر نخواهیم داشت.

در سال‌های 1918 و 1919 که سال شیوع آنفلوانزای اسپانیایی به شمار می‌آید، مردم استرالیا به استفاده از ماسک تشویق شدند و در مواردی مجبور به زدن ماسک بودند.به همین دلیل کلان‌شهر ملبورن روز 3 فوریه را "روز ماسک" نامید.

"پیتر هابینز" مورخ در این باره گفت: استفاده از ماسک همواره با محدودیت‌های اجتماعی در ارتباط بوده است.

اگر در آن سال‌های شیوع آنفلونزای اسپانیایی مردم در محافل عمومی ماسک نمی‌زدند، با جرایم قابل توجهی مواجه می‌شدند.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند