کدخبر: ۳۵۱۱۵۶ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

آسیا‌تایمز:

«محمدبن‌سلمان» به زودی پادشاه عربستان می‌شود

اقتصادنیوز؛ آسیاتایمز نوشت: با بستری شدن ملک سلمان شاه ۸۴ ساله عربستان سعودی در روز دوشنبه گذشته، انتظار می رود که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر بر کرسی سلطنت تکیه زند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از شفقنا؛ 

آسیا نیوز نوشت: بن سلمان توانسته است که رقیبان سرسخت خود را از صحنه به دور کند تا جائیکه هر تلاشی برای رسیدن به کرسی قدرت، به منزله “ماموریت انتحاری” به شمار می رود.

شاهزاده احمد بن عبدالعزیز برادر کوچک ملک سلمان، که اکتبر ۲۰۱۸ از لندن بازگشت، زندانی شده است و شاهزاده محمد بن نایف ولیعهد سابق سعودی که از مدت های مدید به سرویس های اطلاعاتی آمریکا نزدیک بوده ، دربازداشت به سر می برد.

به موجب این گزارش، انتقال قدرت در عربستان از زمان فوت موسس خاندان سعودی، از برادر به برادر و با اتفاق نظر خانوادگی، صورت گرفته است، اما محمد بن سلمان، اولین شاه در تاریخ سعودی است که به این مشروعیت نیازی ندارد.

نویسنده این گزارش معتقد است که بن سلمان به جنون خودبزرگ بینی معروف است و به خوبی می داند که متعلق به ساختار سنتی حاکم نیست.

در این گزارش ، از بن سلمان به عنوان مردی که از آینده هراس دارد، نام برده شده و گفته شده است که وی تلاش می کند تا قبل از رفتن دونالد ترامپ از کاخ سفید و دامادش کوشنر در پی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، قدرت خود را تحکیم بخشد، چرا که “جو بایدن” رقیب دموکرات ترامپ، بارها از عربستان سعودی به ویژه در خصوص پرونده حقوق بشر و جنگ یمن و جنایت کشتن جمال خاشقجی روزنامه نگار معارض سعودی انتقاد کرده است.

یک کارشناس غربی که به عربستان رفت وآمد بسیار دارد، گفته است که ماندن بن سلمان تا روز برگزاری انتخابات آمریکا، احتمالی بسیار ضعیف است. وی گفت که مشکلات جسمانی شاه عربستان تشدید می شود.

 نبیل نویره، کارشناس مستقل در امور خلیج فارس معتقد است که  انتظار می رود که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر بر کرسی سلطنت تکیه زند.

وی می‌گوید برخی از منابع معتقدند که این اتفاق ممکن است تا ماه آینده بیافتد.

اما سوال این است که ولیعهد سعودی چه کسی خواهد بود.

به گفته نویره، انتظار می رود که بن سلمان برادرش شاهزاده خالد را که قبلا سفیر سعودی در واشنگتن بوده و درمیان موج اعتراض ها به کشته شدن خاشقجی فرا خوانده شد، به عنوان ولیعهد سعودی انتخاب کند.

ملک سلمان و محمد بن سلمان

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند