کدخبر: ۳۵۱۴۴۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

از سوی یک مقام آمریکایی:

تاثیر توافق ایران-چین بر آمریکا اعلام شد

اقتصادنیوز: یک نماینده مجلس سنای آمریکا توافق همکاری چین و ایران را چالشی برای سیاست موسوم به کارزار فشار حداکثری آمریکا توصیف کرد و خواستار پاسخ به آن شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس: «کریستوفر کونز»، عضو دموکرات کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا این اظهارات را روز چهارشنبه در نشستی که در این کمیته برایبررسی رقابت میان آمریکا و چین برگزار شد مطرح کرد. 

کونز در این نشست از «استفن بیگان»، معاون وزیر خارجه آمریکا که به نمایندگی از دولت دونالد ترامپ در این جلسه حاضر شده بود پرسید: «گزارش‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه چین و ایران در مسیر رسیدن به توافقی فراگیر هستند که به چین اجازه سرمایه‌گذاری چندین میلیارددلاری در بخش‌های زیرساخت و انرژی [ایران] را می‌دهد و به این کشور اجازه دسترسی قابل‌اتکا به نفت ارزان‌قیمت ایران را می‌دهد.»

وی افزود: «به علاوه این توافق، یقیناً چالشی عمده در برابر کارزار فشار حداکثری [علیه ایران] خواهد بود. آیا دولت، راهبردی هماهنگ -هم در داخل خود دولت و هم در هماهنگی با متحدانمان- برای پاسخدهی به روابط رو به گسترش ایران و چین و افزایش نفوذ چین در خاورمیانه در نتیجه این توافق دارد؟»

   بیگان در پاسخ گفت گزارش‌ها در این خصوص ناقص و حاوی قضاوت‌های شتابزده هستند. او گفت که رایزنی‌هایی میان ایران و چین برای حصول این توافق وجود دارد، اما هنوز توافقی میان دو طرف منعقد نشده است.

بیگان در سخنان آغازین خود در همین نشست هم گفته بود: «علاوه بر این، ما به دقت در حال رصد شراکت جامع اقتصادی و امنیتی بین ایران و چین هستیم. این توافق، در صورت نهایی شدن می‌تواند به ایران برای افزایش هزینه در زمینه بلندپروازی‌های نظامی و فعالیت‌های مخرب خود در منطقه خاورمیانه کمک کند.»

 

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند