توضیح مقام اوکراینی درباره خوانش اطلاعات جعبه‌سیاه هواپیما

کدخبر: 351579
اقتصادنیوز؛ «یوژنی ینین» معاون وزیر خارجه اوکراین امروز (جمعه) از اتمام فرایند رمزگشایی از جعبه سیاه هواپیمای سانحه‌دیده اوکراینی در ایران، خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ معاون وزیر خارجه اوکراین با اعلام خبر موفقیت‌آمیز بودن رمزگشایی از جعبه سیاه هواپیمای سانحه‌دیده، گفت یک هیأت ایرانی هفته آینده به اوکراین سفر می‌کند.

به نوشته خبرگزاری «اینترفکس» ینین در مصاحبه با شبکه رادیویی «هرومادسک» گفت: «تمام اطلاعات از دو دستگاه ضبط‌ کننده، بازیابی و رمزگشایی شده است. علی‌رغم آسیبی که به جداره بیرونی ضبط ‌کننده‌ها رسیده، فرایند رمزگشایی موفقیت‌آمیز بود».

وی در ادامه توضیح داد: «تحقیقات فنی بلافاصله بعد از حادثه آغاز شد و رمزگشایی [جعبه سیاه] یکی از مراحل آن است. اما نمی‌توان پیش‌بینی کرد که این تحقیقات چقدر طول می‌کشد».

وزیر خارجه اوکراین همچنین در صفحه توئیتر خود از سفر هیأت ایرانی به این کشور، برای گفت‌وگو با مقامات اوکراینی خبر داد.

bm5E0hntQW9L

به نوشته خبرگزاری «رویترز» ینین در پیامی توئیتری نوشت: «از تمام همکارانی که کمک کردند این لحظه نزدیک‌تر شود، تشکر می‌کنم. جعبه‌های سیاه PS752 با موفقیت خوانده و رمزگشایی شد. متن استخراج شده، تداخل غیرقانونی با هواپیما را تایید می‌کند».

هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین که ۱۸ دی ماه سال گذشته از تهران عازم کی‌یف بود بر اثر خطای انسانی مورد هدف موشک قرار گرفت و ۱۷۶ سرنشین آن که اکثریت آنها ایرانی بودند و بقیه اتباع اوکراین، کانادا، سوئد، انگلیس و افغانستان، جان باختند.

روز دوشنبه نیز «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین از تصمیم ایران برای ارسال جعبه سیاه هواپیمای سانحه‌دیده به کشور فرانسه استقبال کرده بود. (جزئیات بیشتر)

استقبال زلنسکی از اقدام ایران در حالی است که وی پیشتر در اظهاراتی تهدیدآمیز، مدعی شده بود در صورتی که تهران به تعهدات خود در رابطه با سرنگونی هواپیمای اوکراینی عمل نکند، کی‌یف به دادگاه‌های بین‌المللی رجوع می‌کند.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما